zasady bezpiecznych wakacji

9 zasad bezpiecznych wakacji

clouds
Data dodania:
55
Udostępnij:

Teoretycznie wakacje powoli dobiegają końca, jednak w praktyce sezon urlopowy będzie trwać jeszcze przez kilka tygodni. Aby zagwarantować sobie i swoim pociechom w pełni udany wypoczynek, warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa. Powinny one dotyczyć zarówno przygotowania do wyjazdu, jak i samego pobytu w danym miejscu. Poniżej przedstawiamy 9 najważniejszych naszym zdaniem zasad bezpiecznych wakacji!

Zasady bezpieczeństwa na wakacjach – dlaczego są tak ważne?

Każde wakacje to dla młodego człowieka nie tylko szansa na odpoczynek, ale także możliwość poznania i przeżycia czegoś nowego, interesującego, rozwijającego i niezapomnianego. Aby jednak dziecko mogło tego wszystkiego doświadczyć, musi przede wszystkim czuć się bezpiecznie. Powinno wiedzieć, jak należy zachować się w danej sytuacji, podczas wyjazdu z rodzicami czy na zorganizowanej kolonii, by mogło tworzyć wyjątkowe wspomnienia bez ryzyka urazu, kontuzji czy wplątania się w jakąkolwiek ryzykowną sytuację.

Pierwsze wyjazdy na kolonie czy obozy to dla dziecka doskonała okazja do kształtowania samodzielności i odpowiedzialności. Warto mu więc przypomnieć o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji, aby mogło nauczyć się ich przestrzegać.

Bezpieczne wakacje – podróż samochodem

Zdecydowana większość rodzin podróżuje dziś na wakacje własnym samochodem. Bezpieczny urlop powinien zacząć się już podczas przygotowania, a później przemieszczania się pojazdem. Przede wszystkim należy sprawdzić stan techniczny auta przed dłuższą trasą – to zadanie należy rzecz jasna do rodziców. Bardzo ważne jest również zadbanie o odpowiednie foteliki lub podkładki dla dzieci. Pamiętajmy także o zapięciu pasów.

Na drogę warto przygotować sobie dostateczną ilość wody lub innych napojów oraz pożywnych przekąsek. Powinien to być prowiant, który dobrze radzi sobie z wysokimi temperaturami. Przydadzą się także mokre chusteczki oraz apteczka.

Najważniejsze zasady bezpiecznego wypoczynku

Niezależnie od tego, czy nasze pociechy wyjeżdżają z nami, czy też wysyłamy je na letni obóz lub kolonie, konieczne jest zapoznanie ich z kilkoma najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa. Przestrzeganie ich pozwoli cieszyć się wakacjami, unikać lub minimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych lub stresujących sytuacji, ale też odpowiednio reagować, kiedy mimo wszystko się pojawią.

Oto 9 podstawowych zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas wakacyjnych wyjazdów.

  1. Dziecko zawsze powinno mieć przy sobie numer telefonu do rodziców oraz opiekuna wycieczki.
  2. Każdy młody człowiek musi również zapamiętać najważniejsze numery alarmowe, a także wiedzieć, w jaki sposób wezwać pomoc i przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem.
  3. Należy zawsze dbać o odpowiedni ubiór, dopasowany do pogody i innych kluczowych okoliczności. Odzież na plażę powinna być lekka i przewiewna trzeba pamiętać o klapkach, ręczniku i czapce lub chustce na głowę. Z kolei w góry nawet latem niezbędne są dobrze stabilizujące stopę i wygodne buty oraz wysokie skarpety. W plecaku powinna się też znaleźć kurtka przeciwdeszczowa.
  4. Ochrona przed słońcem to kluczowa zasada bezpiecznych wakacji. Aby uniknąć przegrzania, poparzenia, a nawet udaru, zawsze należy stosować krem z wysokim filtrem i zakrywać głowę.
  5. Bardzo ważna jest również ochrona przed owadami, w szczególności przed komarami i kleszczami. Należy stosować odpowiednie preparaty i dokładnie sprawdzać skórę, zwłaszcza po pobycie na zalesionym terenie.
  6. Podczas pobytu na plaży, basenie czy kąpielisku trzeba zachować szczególną ostrożność. Dziecko powinno kąpać się wyłącznie pod opieką rodzica, opiekuna lub ratownika w miejscach do tego przeznaczonych.
  7. Młody człowiek powinien pilnować tego, aby w żadnym wypadku nie oddzielać się od grupy, nie schodzić z wyznaczonych ścieżek ani nie opuszczać miejsca wypoczynku bez informowania o tym.
  8. Należy pamiętać także o odpowiednim zachowaniu w lesie oraz w parkach krajobrazowych i narodowych. Trzeba trzymać się wytyczonych szlaków, nie zakłócać spokoju mieszkających tam zwierząt, nie śmiecić ani nie rozpalać ogniska. Dziecko nie powinno również zrywać ani zjadać nieznanych roślin i owoców.
  9. W wakacyjne, upalne dni zawsze należy dbać o odpowiednie nawodnienie.

Bezpieczeństwo dziecka a regulaminy obiektów

Powyższe punkty to kluczowe zasady, które pozwolą młodemu człowiekowi cieszyć się udanymi wakacjami. Właściwe zachowanie na plaży, w lesie czy w górach to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa zarówno własnego, jak i innych. Przed wakacyjnym wyjazdem warto także poinformować pociechę o tym, że w różnych miejscach mogą obowiązywać dodatkowe ważne zasady, których koniecznie należy przestrzegać.

Przykładem może być Rabkoland, który ma swój własny regulamin. W jego treści znajdziemy informacje o wszystkich atrakcjach, wyjaśniające, jak prawidłowo i bezpiecznie z nich korzystać. Park rozrywki posiada również ustalone normy dotyczące minimalnego wieku lub wzrostu. Bardzo ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z takimi wytycznymi.

Zapisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco!

sheep
Owca
Owca
Owca
Owca