Andrzejkowe zabawy dla dzieci

Andrzejkowe zabawy dla dzieci

clouds
Data dodania:
600
Udostępnij:

Wielkimi krokami zbliżają się hucznie obchodzone w naszym kraju andrzejki. Z tej okazji zarówno dorośli, jak i dzieci planują uczestniczyć w tradycyjnych zabawach, przebierankach i przede wszystkim wróżbach. Jakie atrakcje warto przygotować dla najmłodszych? W co można bawić się z pociechami podczas tego wyjątkowego wieczoru?

Andrzejki – wyjątkowa noc wróżb

Tradycja andrzejkowych przepowiedni i zabaw, związana z dniem i wspomnieniem Świętego Andrzeja, liczy sobie już ponad 500 lat. Dawniej wróżby podczas tego wieczoru służyły przede wszystkim zorientowaniu się, które z panien w domu mogą spodziewać się najszybszego zamążpójścia.

Dziś podczas andrzejkowych zabaw także nawiązuje się do przepowiedni, jednak charakter całego wieczoru nieco się zmienił.

Andrzejki dla dzieci i najmłodszych - jakie zabawy wybrać?

To wieczór, kiedy mogą bawić się zarówno dorośli, jak i dzieci. Możliwości zorganizowania najmłodszym ciekawych atrakcji andrzejkowych jest naprawdę wiele. Przede wszystkim warto jednak pamiętać, aby były to zabawy odpowiednio dopasowane do wieku pociech. Frajda jest oczywiście bardzo ważna, jednak bezpieczeństwo to nadrzędna sprawa.

Jeśli więc zdecydujemy się na zabawy z gorącym woskiem, koniecznie pomóżmy młodszym uczestnikom andrzejek skutecznie i bezpiecznie przelewać go i odczytywać powstałe wróżby. Warto wyposażyć się także w kilka par rękawic kuchennych, które zabezpieczą małe dłonie.

Zabawy andrzejkowe dla dzieci – propozycje dla najmłodszych

Wróżb i zabaw andrzejkowych jest bardzo dużo. Poniżej kilka ciekawych propozycji, których nie można pominąć podczas tego magicznego wieczoru.

Zabawa #1 - Lanie wosku

Najpopularniejszą zabawą, której nie może zabraknąć w andrzejkową noc, jest klasyczne lanie wosku. Potrzebne będą:

  • świeczki,
  • stary klucz z dużą dziurką,
  • garnek z zimną wodą,
  • ręcznik papierowy,
  • latarka,
  • rękawice kuchenne dla bezpieczeństwa.

Rozgrzany, płynny wosk powoli przelewamy przez dziurkę od klucza. Strumień powinien trafić prosto do garnka z zimną wodą, aby jak najszybciej zastygł i przybrał formę gotowej wróżby. Powstały kawałek przenosimy delikatnie na ręcznik papierowy i osuszamy. Teraz musimy odczekać kilka chwil, aż woskowa rzeźba ostygnie i zaschnie do tego stopnia, aby można ją było swobodnie podnieść i trzymać w dłoni.  

Dziecko będące autorem danej wróżby powinno złapać swój wosk w dłoń i podświetlić go latarką, rzucając jego cień na ścianę. Następnie może się zastanowić i powiedzieć, co mu przypomina przedstawiony kształt, a skojarzenie to będzie zapowiedzią jego przyszłości.

Jeśli w woskowym fragmencie dziecko ujrzy dom, może to oznaczać, że szybko założy dużą rodzinę, a gdy zobaczy ciężarówkę, będzie zawodowym kierowcą. Przykładów i sposobów interpretacji może być wiele i to przede wszystkim na tym opiera się cała zabawa.

Zabawa #2 - Wyścig butów

Kolejną ciekawą propozycją jest dobrze znana od lat zabawa w wyścig butów. Można zorganizować ją w szkole, przedszkolu, jak również domowym zaciszu. Wszystkie dzieci biorące udział w grze ściągają po jednym bucie, a następnie ustawiają obuwie w rzędzie na końcu pokoju.

Teraz czas na ustalenie wróżby, której wynik odczytuje się na koniec zabawy. Najczęstsze pomysły to: kto pierwszy wyjdzie za mąż/ożeni się, kto będzie bogaty, kto będzie najwyższy itd.

Ustawione jeden za drugim buty przejmuje osoba prowadząca zabawę. Kolejno przekłada każdy z nich na początek kolejki (rozpoczynając od ostatniego), kierując się tym sposobem do drzwi wyjściowych lub przeciwległej ściany. Obuwie, które jako pierwsze dotrze do celu, wskaże nam zwycięzcę.

Zabawa #3 - Kim będę w przyszłości?

To zabawa, którą można zorganizować na dwa sposoby. Nieco prostszy polega na zapisaniu na małych kartkach najróżniejszych zawodów, na przykład: lekarz, fryzjer, strażak, nauczyciel, rolnik. Następnie wszystkie wrzucamy do dużego naczynia, z którego później są losowane przyszłe profesje dzieci.

Innym sposobem na tę wróżbę jest wcześniejsze przygotowanie symboli różnych zawodów. Mogą to być małe samochody, zabawkowy stetoskop czy mikrofon – wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. Grafiki należy umieścić w odpowiednim naczyniu i pozostawić do losowania.

Zabawa #4 - Własne wróżby i życzenia do spełnienia

Na koniec zabawy andrzejkowej warto zorganizować także prostą grę w spełnianie życzeń. Wystarczy przygotować:

  • duże naczynie z wodą, na przykład miednicę,
  • monety jedno- lub dwugroszowe.

Naczynie z wodą ustawiamy na środku pokoju, pamiętając, aby odpowiednio zabezpieczyć podłogę przed ewentualnym zalaniem. Teraz każdy z uczestników otrzymuje symboliczny grosik, a następnie, po kolei, wymyśla swoje życzenie. Także kolejno wszystkie dzieci wrzucają monetę do wody, licząc na pomyślne spełnienie się wróżby. Aby dodatkowo urozmaicić zabawę, można polecić pociechom rzucanie pieniążków przez plecy, nad lewym ramieniem albo z zamkniętymi oczami.

Jak nietrudno zauważyć, możliwości na ciekawe spędzenie czasu w andrzejkowy wieczór jest naprawdę wiele. Pamiętaj, że ogranicza nas tylko wyobraźnia, zarówno w przypadku wymyślania atrakcji, jak i odczytywania gotowych wróżb!

Zapisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco!

sheep
Owca
Owca
Owca
Owca