Ćwilin – majestatyczne widoki Beskidu Wyspowego

Ćwilin – majestatyczne widoki Beskidu Wyspowego

clouds
Anna Fudro
specjalistka ds. grup zorganizowanych

Beskid Wyspowy to malowniczy rejon południowej Polski, rozciągający się w zachodniej części Beskidów – od Raby do Kotliny Sądeckiej. Wyróżnia się wspaniałym krajobrazem i niezwykle ciekawym ukształtowaniem terenu. Na jego obszarze występuje kilkanaście odosobnionych szczytów, których wznoszące się nad całością wierzchołki są rozsiane niczym wyspy górskiego archipelagu. Ćwilin zdecydowanie zasługuje na uwagę, nie bez powodu przyciąga każdego roku setki turystów z kraju i ze świata. Co warto wiedzieć o tym wyjątkowym miejscu?

Ćwilin – najważniejsze informacje

Wiele ze szczytów wchodzących w skład Beskidu Wyspowego wyróżnia się szczególnie ciekawym ukształtowaniem, roślinnością lub niezwykle atrakcyjnymi szlakami. Tak też jest w przypadku drugiego co do wielkości wierzchołka Beskidu noszącego nazwę Ćwilin.

Szczyt znajdujący się na wysokości 1072 metrów majestatycznie góruje nad miejscowościami gminy Dobra: Jurkowem, Wilczycami oraz Gruszowcem. Z Ćwilina mamy możliwość podziwiania także krajobrazów nieco dalej położonych miejscowości, należących do gminy Mszana Dolna, między innymi Kasinę Wielką. Na górę można dotrzeć aż na trzy różne sposoby. Szlaki te różnią się między sobą długością i stopniem trudności.

Ćwilin – co możemy zobaczyć na szlaku?

Zarówno sam szczyt, jak i prowadzące do niego drogi słyną przede wszystkim ze wspaniałych widoków, które można podziwiać na każdym etapie wędrówki. Na szlaku znajdziemy także liczne jaskinie o różnej głębokości i wielkości. Do największych z nich zalicza się Jaskinię Latających Kamieni oraz Grotę Rusałki.

Poszczególne trasy na szczyt prowadzą przez gęste lasy i piękne, ukwiecone łąki. Podczas wędrowania możemy również spotkać wielu mieszkańców tego wyjątkowego regionu. Bywają tu sarny, jelenie i dziki, ale też borsuki oraz liczne gatunki ptaków.

Na trasie prowadzącej na szczyt znajdziemy również co najmniej kilka pięknych, starych, ale wspaniale przyozdobionych kapliczek. Mogą posłużyć nam za miejsca postoju, ale i do chwili namysłu lub kontemplacji.

Ćwilin i polana Michurowa

Kończący wspinaczkę na Ćwilin turyści mają możliwość odpocząć przy ozdobnej kapliczce z ołtarzem, która znajduje się na szczycie góry. Jest tu także pomnik będący upamiętnieniem wizyty Jana Pawła II w tym regionie. Na szczycie coś dla siebie znajdą również prawdziwi miłośnicy odpoczynku na świeżym powietrzu – mieści się tu bowiem miejsce na ognisko wraz z rusztem. Z myślą o odwiedzających szlak postawiono również kilka ławek i stolików.

Zdecydowanie zasługującym na uwagę punktem na trasie, a jednocześnie znajdującym się niemal bezpośrednio pod szczytem, jest polana Michurowa. To przepiękna część szlaku z imponującymi widokami, która kryje w sobie także pewną tajemnicę. Jest to historia nieszczęśliwych kochanków, powtarzana od pokoleń przez lokalnych mieszkańców.

Historia polany jest związana z osuwiskiem na szlaku, bezpośrednio do niej przylegającym, oraz potokiem Rosłaniec. To właśnie tam miał rzucić się niegdyś nieszczęśliwie zakochany młodzieniec.

Szlaki na Ćwilin

Na malowniczy szczyt Beskidu Wyspowego dostaniemy się co najmniej na dwa sposoby. Pierwsza z tras, zdecydowanie najkrótsza, to wejście na Ćwilin z Jurkowa. Stamtąd prowadzi szlak niebieski. Jego oznaczenia można zobaczyć już na terenie wsi położonej bezpośrednio u podnóża góry.

Osoby podróżujące samochodem mogą zostawić pojazd na parkingu przy kościele, a następnie ruszyć na szlak. Pomocne są błękitne wskazówki kierujące na trasę. Aby dotrzeć na szczyt, idąc szlakiem niebieskim, będziemy potrzebować około 2 godzin. Trasa to zaledwie 4 kilometry, które jednak układają się w dosyć stromą i wymagającą ścieżkę.

Drugą możliwością jest szlak żółty, prowadzący na szczyt z Mszany Dolnej. Długość tej trasy to niecałe 10 kilometrów – można ją pokonać w nieco ponad 4 godziny. Jest znacznie dłuższa, ale mniej stroma i szczególnie widokowa. Piękne łąki, gęste zarośla, strumyk, a następnie krajobrazy miasteczek i wsi, które zostawiamy za sobą w dole – wszystko to znajdziemy w drodze do Ćwilina.

Z Ćwilina do parku rozrywki w Rabce-Zdroju!

Szlaki na Ćwilin to piękne, a mimo wszystko wciąż nie dość doceniane rejony Beskidu Wyspowego. Potrafią zaskoczyć i zachwycić swoimi widokami, urokliwymi zaułkami na trasach, ale i wyjątkową atmosferą panującą na samym szczycie.

Podróżujące tam rodziny z dziećmi powinny zwrócić uwagę także na najbliższe i nieco dalsze otoczenie szczytu. Zaledwie 25 kilometrów od drugiego co do wysokości wierzchołka Beskidu znajduje się bowiem jeden z najstarszych i najpopularniejszych parków rozrywki dla dzieci – Rabkoland. To szczególne miejsce jest otwarte od końca kwietnia do 30 września! Bajkowi mieszkańcy czekają na nowych gości powracających z wycieczek lub wybierających się na górskie szlaki!

Poznaj nas bliżej i zaplanuj wizytę w Rabkolandzie!

Kup bilety online
Zarezerwuj wejściówki szybko
i wygodnie – bez stania w kolejce.
Kalendarz wydarzeń
Zobacz, co dzieje się w parku i nie przegap wyjątkowych atrakcji.
Mapa parku
Poznaj układ Rabkolandu i sprawdź, jakie atrakcje na Ciebie czekają.
Noclegi i parkingi
Planujesz dłuższy pobyt? Sprawdź polecane miejsca noclegowe w okolicy.
Autor wpisu
Anna Fudro
specjalistka ds. grup zorganizowanych

Fanka książek kryminalnych głównie autorów: Jo Nesbø i Camilla Läckberg. Wielka miłośniczka oglądania mini seriali o podobnej tematyce. Kocha jeździć na babskie wyprawy weekendowe. Kierunek? Głównie Polska. Zawodowo - ekspertka od kontaktu z klientem i specjalistka w zakresie współpracy z firmami, szkołami, przedszkolami oraz biurami podróży.  

Zobacz pozostałe w tej kategorii

Zapisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco!

sheep
Owca
Owca
Owca
Owca