odwiedzić Rabkę-Zdrój jesienią

Dlaczego warto odwiedzić Rabkę-Zdrój jesienią?

clouds
Data dodania:
772
Udostępnij:

Latem chętnie wybieramy się na wycieczki i wakacyjne wyjazdy, z kolei jesień jest przez wiele osób wciąż traktowana nieco po macoszemu, jeśli chodzi o krótkie urlopy i wypady za miasto. O tej porze roku lubimy wyjeżdżać za granicę, najchętniej do ciepłych krajów, gdzie możemy cieszyć się wysokimi temperaturami. Warto jednak otworzyć się na wycieczki po Polsce o tej porze roku, dające nam możliwość zupełnie innego spojrzenia na wiele turystycznych miejscowości. Doskonałym przykładem jest Rabka-Zdrój. Oblegana latem ze względu na atrakcyjne tereny, pobliskie szlaki górskie oraz Park Rozrywki Rabkoland. Jednakże jesienią także ma wiele ciekawych miejsc do odkrycia. Jakich? Podpowiadamy!

Kilka słów o Rabce-Zdroju

Rabka-Zdrój to urokliwa miejscowość położona w województwie małopolskim, u zbiegu dwóch kluczowych szlaków komunikacyjnych w tym regionie, czyli dróg z Krakowa do Zakopanego i z Bielska-Białej do Nowego Sącza. Miasto jest położone w pięknej kotlinie, a na jego terenie, jak i wokół jego granic można podziwiać wspaniałą przyrodę, od rzeki i potoków po górskie szczyty.

Rabka-Zdrój to miejscowość znana ze swoich uzdrowisk, których oferta zawsze była skierowana przede wszystkim do najmłodszych. Nie bez powodu jest ona nazywana Miastem Dzieci Świata. Poza licznymi uzdrowiskami znajduje się tu również Park Rozrywki Rabkoland oraz jedyny w kraju pomnik Świętego Mikołaja.

Rabka-Zdrój – jakie są jesienne atrakcje?

Co ciekawego zobaczymy w Rabce-Zdroju w październiku czy listopadzie? Możliwości jest naprawdę wiele! Oczywiście wszystko zależy od naszych upodobań, a także od warunków atmosferycznych, jednak z dużą pewnością można stwierdzić, że każdy znajdzie w tym miasteczku coś dla siebie!

Park Zdrojowy

Imponującej wielkości teren zielony w Rabce-Zdroju zajmuje powierzchnię ponad 30 hektarów. Jest on podzielony na dwie strefy o różnym charakterze. W ogromnym parku znajdziemy naprawdę wiele atrakcji, które są dostępne również jesienią. Przede wszystkim już sam spacer po pięknych ścieżkach jest czystą przyjemnością. Klimatu o tej porze roku dodadzą różnokolorowe liście drzew, których jest tu kilkadziesiąt. To między innymi ponad 100-letnie modrzewie europejskie, będące pomnikami przyrody.

W parku znajduje się także tężnia solankowa. Aby skorzystać z jej walorów i powdychać drogocenne, zdrowe powietrze, możemy pospacerować wokół niej lub usiąść nieopodal w ogródku kawiarni. Tam też możemy uraczyć się pyszną kawą czy deserem, ale też sycącym obiadem. Na terenie jest też zlokalizowana Pijalnia Wód Mineralnych i Tężni Solankowej. Miejsce to oferuje szeroki wybór leczniczych wód.

Pomnik i muzea

Jeśli po wyjściu z Parku Zdrojowego na ulicę Orkana udamy się w lewo, możemy spacerem w zaledwie kilka minut dotrzeć do słynnego pomnika Świętego Mikołaja. Znajduje się on bezpośrednio przed dworcem głównym miasta. Z kolei w odległości około 400-500 metrów od niego jest zlokalizowane Muzeum im. Władysława Orkana.

Mieszczące się w drewnianym kościele muzeum powstało w 1936 roku i funkcjonuje do dziś. Można w nim podziwiać liczne eksponaty regionalne, między innymi: obrazy malowane na szkle, narzędzia rolnicze, stroje ludowe, ale też instrumenty muzyczne i zabawki dziecięce.

Kilka kroków dalej, w odległości niecałych 300 metrów, znajduje się kolejne muzeum – Górali i Zbójników. W zabytkowej góralskiej chacie z XIX wieku można obejrzeć między innymi: bogate zbiory etnograficzne, dawne akcesoria góralskie, kapelusze i kufry, ale też narty, a ponadto listy gończe, zapisy wyroków i zbójnickie skarby. Mieści się tu również cały szlak humoru góralskiego.

Chabówka i Polczakówka

Są to miejsca zdecydowanie warte odwiedzenia, także jesienią. Chabówka to wieś położona bezpośrednio przy Rabce-Zdroju. Znajdują się tam wyciągi narciarskie oraz bardzo ciekawy Skansen Taboru Kolejowego. W miejscowości tej możemy również wejść na niewielkie wzniesienie o tej samej nazwie, położone na wysokości 700 metrów. Z jego szczytu można podziwiać okoliczne wsie i piękną przyrodę.

Polczakówka to natomiast wzniesienie Gorców, które znajduje się na terenie miasta. Na jego szczycie stoi drewniana wieża widokowa o wysokości ponad 25 metrów. Można dojść do niej spacerem z samego centrum Rabki-Zdrój. To prosta i szybka trasa, idealna dla rodzin z dziećmi.

Początek wędrówki to droga numer 28 łącząca Rabkę-Zdrój z Mszaną Dolną. Następnie należy przejść kamienną drogą aż do nieczynnej stacji kolejowej Rabka-Zaryte. Po drodze możemy podziwiać między innymi: kościół Matki Boskiej Częstochowskiej oraz mostek i płynącą pod nim rzekę Rabę. Po około 30-40 minutach dojdziemy do tak zwanego siodła, pomiędzy Polczakówką a Grzebieniem. Zaledwie kilka minut spaceru wystarczy, aby z tego miejsca trafić do wieży widokowej.

Warto wrócić także latem

Rabka-Zdrój to malownicza miejscowość pełna ciekawych, urokliwych miejsc, które z powodzeniem możemy odwiedzić zarówno jesienią, jak i latem, a nawet podczas zimowych miesięcy, korzystając jednocześnie ze stoków narciarskich na terenie oraz wokół miasta.

W Rabce-Zdroju znajduje się również wyjątkowy Park Rozrywki Rabkoland, który pozostaje zamknięty od października do kwietnia. Zdecydowanie warto więc odwiedzić miasto ponownie, gdy jest otwarty!

Zapisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco!

sheep
Owca
Owca
Owca
Owca