Blog Bądź na bieżąco

Gdzie na wyjazd na weekend z dziećmi w Małopolsce?

clouds
Data dodania:
179
Udostępnij:

Małopolska, jak żaden inny obszar w Polsce, może poszczycić się ogromną liczbą zabytków i wspaniałych krajobrazów, co wynika z jej bogatego zróżnicowania topograficznego i burzliwej przeszłości. Poznaj najciekawsze propozycje na szybki wyjazd na weekend do Małopolski. Wybieraj spośród tras wycieczkowych, rozpoczynających się w każdym z głównych ośrodków turystycznych Małopolski. Trasy te nadają się do jednodniowych wycieczek samochodowych, choć wiele z nich można również zwiedzić podczas pieszych lub rowerowych wędrówek. Niektóre atrakcje najlepiej podziwiać, jeżdżąc konno, pływając łodzią lub kajakiem. Dowiedz się co zabrać na wyjazd na weekend, ile kosztuje wyjazd w góry na weekend oraz jakie są najciekawsze miejsca na wyjazd na weekend w Małopolsce.

Gdzie na wyjazd na weekend w Małopolsce z dzieckiem?

Wyjazd na weekend z dzieckiem to niekiedy wyzwanie. Trasa musi być ciekawa, niezbyt wymagająca i pełna atrakcji. Jakie są fajne miejsca na wyjazd na weekend w Małopolsce? Kraków jest bez wątpienia najbardziej popularnym miastem wśród turystów międzynarodowych — każdego roku odwiedza go ponad 14 milionów osób. Jest klejnotem polskiej architektury i kolebką tożsamości narodowej. Kraków to przede wszystkim fajny wyjazd na weekend, dla tych, którzy lubią zwiedzać. W ciągu zaledwie jednego weekendu można zwiedzić Wawel, Sukiennice, Rynek Główny (koniecznie słuchając hejnału granego z wieży Kościoła Mariackiego), Smoczą Jamę na Wawelu i powłóczyć się po krakowskim Kazimierzu.

We wsi Wieliczka, położonej około 12 km na południe od Krakowa, znajduje się XIII-wieczna Kopalnia Soli. Oprócz podziemnego Muzeum Żup Krakowskich główną atrakcją kopalni soli jest podziemna trasa turystyczna, która prowadzi przez sieć tuneli, rozległe komory, a nawet kaplice wykute w soli (np. niezwykła kaplica św. Kingi z solnymi płaskorzeźbami i ołtarzami). Kingi z solnymi płaskorzeźbami i ołtarzami). Znajduje się tu wiele eksponatów dotyczących historii i techniki wydobycia soli. Jest to bardzo dobry wybór na rodzinny wyjazd na weekend.

Rabkoland to punkt obowiązkowy na liście podczas wyjazdu z dzieckiem na weekend. Ten najstarszy park rozrywki w Małopolsce oferuje wiele różnorodnych atrakcji. Najchętniej odwiedzają go rodziny z dziećmi w wieku od 2 do 12 lat. Położony jest w województwie małopolskim, w Rabce-Zdroju, kilometr od Zakopianki, na ważnej trasie łączącej Kraków z Zakopanem. Dziecko będzie z pewnością długo wspominać taki wyjazd rodzinny na weekend do Rabkolandu.

Wyjazd na weekend w Małopolsce w góry

Przez Małopolskę przebiega wiele wartych uwagi szlaków turystycznych, co czyni ten region idealnym miejscem na wyjazd w góry na weekend. Co ciekawe, oprócz szlaków górskich i ścieżek rowerowych powstały tu różne szlaki tematyczne, promujące dziedzictwo kulturowe, duchowe i materialne regionu. Warto wybrać się na Małopolski Szlak Unesco, Małopolski Szlak Winny, Szlak Stylu Zakopiańskiego czy Orlą Perć — najtrudniejszy szlak w Polsce! Wyjazd na weekend w góry wiąże się z licznymi atrakcjami. Można podziwiać piękne widoki, a także poprawić kondycję. Wybierając się na wyjazd na weekend z dziećmi, można też obudzić w nim pasję do podróżowania i podziwiania piękna polskiej przyrody.

Wyjazd na weekend w Małopolsce we dwoje

Małopolska jest jednym z najpopularniejszych kierunków na wyjazd na weekend we dwoje. Małopolska króluje zarówno wśród Polaków, jak i wśród gości z zagranicy. Odwiedzając ruchliwy krakowski rynek i atrakcyjną dzielnicę żydowską (Kazimierz), trudno się nie zakochać. Jednak nie tylko Krakowie jest wiele wspaniałych miejsc, do których można się wybrać na randkę. Dobrym pomysłem na wyjazd na weekend we dwoje są też Tatry. Piękne krajobrazy zachwycą Was, a noc w schronisku przy kominku to niezwykle romantyczne przeżycie. Dla par lubiących urokliwe miejsca polecamy też Suchą Beskidzką. Jest to miasto słynące z pięknego renesansowego zamku, noszącego dumnie nazwę "małego Wawelu”, ze względu na urok arkadowych krużganków na dziedzińcu. W centrum Suchej znajduje się XVIII wieczna drewniana Karczma o nazwie Rzym, która obecnie pełni funkcję restauracji. Będzie to świetny przystanek podczas wyjazdu na długi weekend z ukochaną osobą.

Fajne miejsca na wyjazd na weekend w Małopolsce

Czeka Cię krótki wyjazd na weekend? Małopolska zachwyci Cię ilością ciekawych miejsc na wyjazd rodzinny na weekend. Przez Podhale przebiega Szlak Oscypka. Można na nim zwiedzić bacówki, w których przygotowywane są lokalne specjały, takie jak oscypek, pikantna bryndza i inne przysmaki z owczego mleka. W okolicach Zakopanego warto wybrać się na spacer po wspaniałych tatrzańskich dolinach — Kościeliskiej i Chochołowskiej. W obu znajdują się chaty pasterskie, w których wyrabia się oscypki, a po drodze można podziwiać piękno wapiennych Tatr Zachodnich. W Gorcach również produkuje się oscypki. To pasmo górskie, w którym znajduje się Gorczański Park Narodowy, jest znacznie mniej popularne wśród turystów, którzy wolą odwiedzać bardziej uczęszczane szlaki tatrzańskie. Bacówka wyrabiająca oscypki może znajdować się w malowniczej, rozległej Hali Długiej u podnóża Turbacza . Można tam wejść z Kowańca (rejon Nowego Targu) lub ze wsi Opuszna, do której prowadzi mniej uczęszczany szlak. Warto na trasie zobaczyć drewniany kościółek z drugiej połowy XVw oraz historyczny dwór Tetmajerów.

Co spakować na wyjazd na weekend w Małopolsce

Dwudniowy wyjazd na weekend nie wymaga wielkiego planowania ani nakładów finansowych. Wypad do innego miasta, w góry czy na wycieczkę krajoznawczą pozwala nam przełamać rutynę, zrelaksować się i odprężyć. Już w trakcie przygotowań do krótkiego urlopu stajemy przed trudnym zadaniem co spakować na wyjazd na weekend. Przede wszystkim trzeba dostosować się do pogody i miejsc, które zamierzasz odwiedzić. Latem powinny przeważać krótkie spodenki oraz przewiewne sukienki, ale zimą warto zabrać grube swetry i dodatkowe zimowe buty na zmianę. Istotne jest też cel wyjazdu na weekend. Co zabrać w góry? Przede wszystkim puchową kurtkę zimą i wygodne trapery. Nie należy też zapominać o rakach i bieliźnie termicznej. Do walizki warto też zabrać plastry na otarcia i skaleczenia.

Ile kosztuje wyjazd na weekend w Małopolsce?

Latem noclegi na wyżynach są znacznie łatwiejsze do zdobycia niż na polskim wybrzeżu. Jeśli więc szukasz planu na tani wyjazd w weekend last minute, zapoznaj się z ofertą Małopolski. Weekendowa wycieczka do Krakowa lub w góry z dziećmi kosztuje około 300zł od osoby i obejmuje zakwaterowanie, podstawowe wyżywienie oraz transport do kolejnych punktów turystycznych. Nie zapominaj jednak o dodatkowych atrakcjach. By wyjazd na weekend był ciekawy, warto zwiedzać muzea, odwiedzać parki narodowe (najczęściej trzeba kupić bilety), a dzieci ucieszą się z wypadu do parku rozrywki. Wstęp do Rabkolandu to niewielki koszt, a sprawi dziecku wiele frajdy!

Owca
Owca
Owca
Owca