Jakie zabawy integracyjne dla dzieci są najlepsze?

clouds
Data dodania:
5547
Udostępnij:

Poczucie pełnej przynależności do grupy rówieśników, jak i tworzenie oraz pielęgnowanie więzi między jej członkami jest dla dziecka niezwykle istotne. Już od najmłodszych lat uczy ono odnaleźć się w społeczeństwie, współpracować i zdrowo rywalizować. Podstawowym miejscem budowania kompetencji społecznych jest dla dziecka przedszkole i szkoła. To tu na co dzień spotyka się z rówieśnikami i wspólnie poznaje świat. Warto jednak dodatkowo poprawić, bądź wzmocnić kreowane nierzadko samoistnie poczucie przynależności i więzi społecznych. Jak zintegrować dzieci? Niezwykle pomocne w tym zadaniu mogą być tu zabawy integracyjne dla dzieci!

Czym są i na czym polegają zabawy integracyjne?

Zabawy integracyjne dla dzieci to różnego rodzaju gry, mające na celu budowanie wzajemnych relacji między najmłodszymi, jak również możliwość przełamywania barier w kontaktach z rówieśnikami.

Do czego mogą służyć zabawy integracyjne?

Tego rodzaju zabawy pozwalają lepiej zacząć lub zakończyć dzień zajęć w przedszkolu, szkole, czy podczas klasowej wycieczki. To nie tylko doskonała zabawa, angażująca równocześnie wszystkie dzieci w grupie, ale także nauka zdrowej rywalizacji, umiejętnej komunikacji i wzajemnego słuchania. Za pomocą zabaw integracyjnych dzieci lepiej poznają kolegów i koleżanki z klasy, ale także samych siebie; dowiadują się, kto najlepiej czuje się na poszczególnych miejscach w grupie i jakie są jego mocne strony.

Jakie są zabawy integracyjne dla dzieci i młodzieży?

Zabawy integracyjne dla dzieci to cała gama najróżniejszych gier, które podzielić można na poszczególne kategorie wiekowe. Są to więc zarówno zabawy integracyjne dla dzieci klas 1-3, jak i uczniów klas 4-6. Istnieją także aktywności idealne dla kilkulatków, jak również zabawy, które najlepiej sprawdzają się podczas kolonii i wycieczek szkolnych. Gry integracyjne opierają się przede wszystkim na możliwości zaangażowania do zabawy całej grupy, a nierzadko także nauczycieli bądź rodziców.

Zabawy integracyjne dla dzieci klas 1-3

Aby kreatywne zabawy integracyjne dla dzieci mogły przynosić zamierzony efekt, powinny one być odpowiednio dopasowane do wieku i umiejętności dzieci. W przypadku uczniów klas 1-3 możemy wybrać takie zabawy jak:

  • spacer,
  • miejsce po mojej prawej stronie jest puste…,
  • tratwa,
  • dotknij.

Pierwsza z zabaw - spacer - polega na tym, aby dzieci podczas spacerowania swobodnie po klasie, korytarzu, na łące, czy na placu zabaw wykonywały poszczególne polecenia nauczyciela. Opiekun zaś podpowiada najmłodszym jak powinni pokonywać kolejne metry, wydając polecenia, takie jak: chodzimy jak pies, skaczemy na jednej nodze, spacerujemy jak po linie, skaczemy jak żaba. Polecenia mogą być najróżniejsze, ważne, aby były one bezpieczne, a jednocześnie ciekawe i pobudzające wyobraźnię oraz kreatywność najmłodszych.

Podobnie przebiega także druga zabawa - miejsce po mojej prawej stronie jest puste. Podczas tej gry dzieci siadają w kółku wraz z nauczycielem lub opiekunem. Miejsce po prawej stronie, bezpośrednio przy dorosłym pozostaje puste. Nauczyciel rozpoczyna zabawę od słów będących jednocześnie jej nazwą, a następnie wywołuje jedno z dzieci i zaprasza do zajęcia pustego miejsca. Cała zabawa polega na tym, aby do celu dotrzeć w sposób, który podyktuje nauczyciel - skacząc jak zając, idąc tyłem, turlając się etc.

Gier i zabaw dla najmłodszych jest oczywiście o wiele więcej, a ich szczególny przebieg może w dużej mierze zależeć także od inwencji i wyobraźni nauczyciela, jak i aktywności uczniów.

Zabawy integracyjne dla dzieci klas 4-6

Integracyjne gry nie są zarezerwowane jedynie dla najmłodszych uczniów. Doskonale sprawdzają się także w przypadku nieco starszych dzieci, równie skutecznie ucząc ich współpracy w grupie, jak i dając przykłady odpowiednich zachowań społecznych. Zabawy integracyjne dla dzieci klas 4-6 to między innymi:

  • Znajdź swojego partnera, czyli zabawa polegająca na jak najszybszym i najskuteczniejszym odnalezieniu swojej pary. Każde z dzieci otrzymuje karteczkę, na której widnieje nazwa zwierzęcia. Następnie, aby odnaleźć drugie, takie samo stworzenie, musi naśladować jego odgłosy, aż do połączenia się w parę.
  • Bank pytań - gra integracyjna oparta na pytaniach i odpowiedziach. Uczestnicy dostają puste kartki i długopisy, na których mają napisać pytanie, które chcieliby zadać wybranej osobie w klasie, czy w grupie. Wszystkie spisane pytania trafiają następnie do skrzynki, z której losowane są przez kolejnych uczestników zabawy. Każde z dzieci ma za zadanie odpowiedzieć na wylosowane pytanie.

Zabawy integracyjne dla dzieci na wycieczkach szkolnych

Gry i zabawy integracyjne dla dzieci to doskonały pomysł na wspólne spędzenie czasu zarówno podczas lekcji, jak i w trakcie wakacyjnego wyjazdu, czy szkolnej wycieczki. Warto jeszcze przed wyjazdem przygotować sobie listę najciekawszych gier, aby móc zapewnić najmłodszym ciekawą i pożyteczną zabawę.

Gry i zabawy integracyjne dla dzieci – nasze 2 propozycje na kreatywne zabawy integracyjne

Gry i zabawy integracyjne dla dzieci to niezwykle bogata i zróżnicowana pula możliwości. Są to zarówno ciekawe zajęcia dla starszaków, jak i dla najmłodszych. Warto zapamiętać ich zasady i wykorzystać podczas wycieczki, zajęć w przedszkolu, a nawet przyjęcia urodzinowego malucha. Poniżej przedstawiamy przykłady ciekawych zabaw integracyjnych dla młodszych oraz nieco starszych.

Zabawa integracyjna: Zapamiętaj moje imię

To ciekawa i bardzo prosta zabawa, którą wykorzystać można między innymi pierwszego dnia w przedszkolu lub w zerówce, ale także na początku kolonii czy wyjazdu. Gra „Zapamiętaj moje imię” to zabawa, która w prosty i przyjemny sposób pozwoli dzieciom poznać się wzajemnie. Wszyscy uczestnicy zabawy swobodnie poruszają się w wyznaczonym polu lub po okręgu, aż do momentu usłyszenia ustalonego wcześniej sygnału. Nauczyciel lub opiekun wypowiada słowo klucz, a następnie wskazuje na jedno z dzieci. Teraz zadaniem wskazanego malucha jest przywitanie się i powiedzenie o sobie kilku słów. Wystarczy proste: Cześć, jestem Ola, mam 4 lata i lubię psy. Po przestawieniu się kilku kolejnych dzieci nauczyciel lub opiekun może spytać o nich innych uczestników zabawy. W ten sposób dzieci sprawdzą, ile informacji na swój temat zapamiętały, a cała grupa będzie miała okazję do ponownego przypomnienia sobie imion kolegów i koleżanek.

Zabawa integracyjna: Kto tak, jak ja

Ta zabawa przeznaczona jest dla nieco starszych dzieci. Podobnie, jak powyższa, pozwala na lepsze poznanie się i zapamiętanie ciekawych informacji na swój temat. Zabawa doskonale sprawdzi się na początku szkoły, jak i obozu, kolonii czy zajęć grupowych. Każdy z uczestników zabawy musi powiedzieć coś o sobie, jednocześnie tworząc okazję do znalezienia kolegów i koleżanek o podobnych cechach lub zainteresowaniach. Po wyznaczeniu przez nauczyciela lub opiekuna każdy uczestnik zabawy rozpoczyna wypowiedź zwrotem: kto tak, jak ja i uzupełnia ją informacjami o sobie, na przykład:

  • ma młodszą siostrę,
  • ma w domu psa,
  • ma chomika,
  • lubi zupę pomidorową,
  • lubi jazdę na rowerze.

Pozostałe dzieci, które dzielą wymienione zainteresowania, upodobania czy cechy wyglądu, podnoszą rękę. Dzięki zabawie dzieci w przyjemny i ciekawy sposób mogą poznać się wzajemnie, dowiedzieć się, kto podziela ich pasje i z kim mają najwięcej wspólnego.

Zapisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco!

sheep
Owca
Owca
Owca
Owca