Jakie zabawy integracyjne dla dzieci są najlepsze?

clouds
Data dodania:
1248
Udostępnij:

Poczucie pełnej przynależności do grupy rówieśników, jak i tworzenie oraz pielęgnowanie więzi między jej członkami jest dla dziecka niezwykle istotne. Już od najmłodszych lat uczy ono odnaleźć się w społeczeństwie, współpracować i zdrowo rywalizować. Podstawowym miejscem budowania kompetencji społecznych jest dla dziecka przedszkole i szkoła. To tu na co dzień spotyka się z rówieśnikami i wspólnie poznaje świat. Warto jednak dodatkowo poprawić, bądź wzmocnić kreowane nierzadko samoistnie poczucie przynależności i więzi społecznych. Jak to zrobić? Niezwykle pomocne mogą być tu zabawy integracyjne dla dzieci!

Na czym polegają zabawy integracyjne?

Zabawy integracyjne dla dzieci to różnego rodzaju gry, mające na celu budowanie wzajemnych relacji między najmłodszymi, jak również możliwość przełamywania barier w kontaktach z rówieśnikami. Tego rodzaju zabawy pozwalają lepiej zacząć lub zakończyć dzień zajęć w przedszkolu, szkole, czy podczas klasowej wycieczki. To nie tylko doskonała zabawa, angażująca równocześnie wszystkie dzieci w grupie, ale także nauka zdrowej rywalizacji, umiejętnej komunikacji i wzajemnego słuchania. Za pomocą zabaw integracyjnych dzieci lepiej poznają kolegów i koleżanki z klasy, ale także samych siebie; dowiadują się, kto najlepiej czuje się na poszczególnych miejscach w grupie i jakie są jego mocne strony.

Jakie są zabawy integracyjne dla dzieci i młodzieży?

Zabawy integracyjne dla dzieci to cała gama najróżniejszych gier, które podzielić można na poszczególne kategorie wiekowe. Są to więc zarówno zabawy integracyjne dla dzieci klas 1-3, jak i uczniów klas 4-6. Istnieją także aktywności idealne dla kilkulatków, jak również zabawy, które najlepiej sprawdzają się podczas kolonii i wycieczek szkolnych. Gry integracyjne opierają się przede wszystkim na możliwości zaangażowania do zabawy całej grupy, a nierzadko także nauczycieli bądź rodziców.

Zabawy integracyjne dla dzieci dla klas 1-3

Aby kreatywne zabawy integracyjne dla dzieci mogły przynosić zamierzony efekt, powinny one być odpowiednio dopasowane do wieku i umiejętności dzieci. W przypadku uczniów klas 1-3 możemy wybrać takie zabawy jak:

  • spacer,
  • miejsce po mojej prawej stronie jest puste…,
  • tratwa,
  • dotknij.

Pierwsza z zabaw - spacer - polega na tym, aby dzieci, spacerując swobodnie po klasie, korytarzu, na łące, czy na placu zabaw wykonywały poszczególne polecenia nauczyciela. Opiekun zaś podpowiada najmłodszym jak powinni pokonywać kolejne metry, wydając polecenia, takie jak: chodzimy jak pies, skaczemy na jednej nodze, spacerujemy jak po linie, skaczemy jak żaba. Polecenia mogą być najróżniejsze, ważne, aby były one bezpieczne, a jednocześnie ciekawe i pobudzające wyobraźnię oraz kreatywność najmłodszych.

Podobnie przebiega także druga zabawa - miejsce po mojej prawej stronie jest puste. Podczas tej gry dzieci siadają w kółku wraz z nauczycielem lub opiekunem. Miejsce po prawej stronie, bezpośrednio przy dorosłym pozostaje puste. Nauczyciel rozpoczyna zabawę od słów będących jednocześnie jej nazwą, a następnie wywołuje jedno z dzieci i zaprasza do zajęcia pustego miejsca. Cała zabawa polega na tym, aby do celu dotrzeć w sposób, który podyktuje nauczyciel - skacząc jak zając, idąc tyłem, turlając się etc.

Gier i zabaw dla najmłodszych jest oczywiście o wiele więcej, a ich szczególny przebieg może w dużej mierze zależeć także od inwencji i wyobraźni nauczyciela, jak i aktywności uczniów.

Zabawy integracyjne dla dzieci klas 4-6

Integracyjne gry nie są zarezerwowane jedynie dla najmłodszych uczniów. Doskonale sprawdzają się także w przypadku nieco starszych dzieci, równie skutecznie ucząc ich współpracy w grupie, jak i dając przykłady odpowiednich zachowań społecznych. Zabawy integracyjne dla dzieci klas 4-6 to między innymi:

  • Znajdź swojego partnera, czyli zabawa polegająca na jak najszybszym i najskuteczniejszym odnalezieniu swojej pary. Każde z dzieci otrzymuje karteczkę, na której widnieje nazwa zwierzęcia. Następnie, aby odnaleźć drugie, takie samo stworzenie, musi naśladować jego odgłosy, aż do połączenia się w parę.
  • Bank pytań - gra integracyjna oparta na pytaniach i odpowiedziach. Uczestnicy dostają puste kartki i długopisy, na których mają napisać pytanie, które chcieliby zadać wybranej osobie w klasie, czy w grupie. Wszystkie spisane pytania trafiają następnie do skrzynki, z której losowane są przez kolejnych uczestników zabawy. Każde z dzieci ma za zadanie odpowiedzieć na wylosowane pytanie.

Zabawy integracyjne dla dzieci na wycieczkach szkolnych

Gry i zabawy integracyjne dla dzieci to doskonały pomysł na wspólne spędzenie czasu zarówno podczas lekcji, jak i w trakcie wakacyjnego wyjazdu, czy szkolnej wycieczki. Warto jeszcze przed wyjazdem przygotować sobie listę najciekawszych gier, aby móc zapewnić najmłodszym ciekawą i pożyteczną zabawę.

Owca
Owca
Owca
Owca