Podhale to malowniczy region Polski, który nie bez powodu cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród turystów z kraju, jak i z zagranicy. To przepiękne krajobrazy, atrakcyjne trasy wycieczkowe i wspinaczkowe oraz urokliwe, klimatyczne miasteczka osadzone wśród gór. Które z nich warto odwiedzić, będąc na południu Polski?
Podhale – co musisz wiedzieć?
Podhale to region geograficzny i kulturowy, mieszczący się w południowej części naszego kraju. Rozciąga się u podnóża Tatr poprzez dorzecze Górnego Dunajca i biegnie aż do obszarów położonych na prawym brzegu Białki oraz Dunajca. Podhale jest także południową częścią Małopolski.
Nazwa regionu pochodzi od określenia górskich, wysoko położonych pastwisk, czyli od wyrazu „hale”. To właśnie przede wszystkim z nimi kojarzono południe Polski jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Całe Podhale składa się z trzynastu osobnych gmin, w których można znaleźć piękne, malownicze miasta, górskie szlaki i szczyty, jak również wiele wyjątkowych atrakcji turystycznych dla dzieci, dorosłych oraz całych rodzin.
Urokliwe wsie i miejscowości na Podhalu
Kiedy wspominamy o południowej, górzystej części Polski, przede wszystkim w naszych myślach pojawiają się najpopularniejsze ośrodki miejskie, jak na przykład Zakopane. Oczywiście zimowa stolica kraju to miejsce warte odwiedzenia, jednak miłośnicy bardziej spokojnych i klimatycznych miejscowości powinni także zajrzeć w inne rejony Podhala.
Ząb
Miejscem, do którego zdecydowanie warto się udać, jest Ząb. Jest to najwyżej położona wieś w Polsce, usytuowana w niedalekiej odległości od Gubałówki i zaledwie kilka kilometrów od Poronina. Znajduje się na wysokości ponad 1000 m n.p.m., posiada własną stację narciarską oraz punkt, z którego rozpościera się wspaniały widok na imponujące górskie masywy.
Chochołów
To kolejne piękne miejsce na Podhalu, położone w powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec. Liczący zaledwie 1300 mieszkańców Chochołów malowniczo rozciąga się wzdłuż potoku Czarny Dunajec. Z położonej przy miejscowości drogi w kierunku na Wielkie Ciche można podziwiać wspaniałe widoki na Tatry Zachodnie. To właśnie w Chochołowie zaczyna się czerwony szlak turystyczny. Jego początkowy odcinek jest nazywany nawet Szlakiem Powstania Chochołowskiego.
Do ciekawych punktów tego miejsca zdecydowanie należy zaliczyć drewnianą zabudowę, wśród której znajduje się grupa domów nazywanych potocznie „Chałupa z jednej jedli”. Określenie to nawiązuje do sposobu, w jaki zostały wykonane fronty budynków, prawdopodobnie stworzono je z jednego, ogromnego pnia jodłowego.
Brzegi
Jest to niewielka wieś granicząca bezpośrednio ze Słowacją. Położona w powiecie tatrzańskim, w gminie Bukowina Tatrzańska, cechuje się zróżnicowaną wysokością poszczególnych części wsi położonych po dwóch stronach Potoku Brzegowego. To doskonałe miejsce do odwiedzenia dla każdego, kto pragnie poznać prawdziwe góry i klimat Podhala z zachowaną kulturą, architekturą i gwarą tego wyjątkowego regionu.
Nieopodal Brzegów znajduje się kilka atrakcyjnych miejsc widokowych. Od południa można podziwiać polanę Głodówka, a od północy punkt, z którego rozpościera się widok na Koziniec, Dolinę Białki oraz Spisz.
Biały Dunajec i podhalańskie atrakcje
Dla tych, którzy pragną odwiedzić malowniczą, górską miejscowość, a jednocześnie chcieliby wziąć udział w tradycyjnych wydarzeniach z Podhala, odpowiednią destynacją będzie Biały Dunajec. To właśnie tu, wśród przepięknych widoków i urokliwych, góralskich domków, odbywa się Parada Gazdowska. Jest to cykl imprez, podczas których można zobaczyć między innymi wspaniałą paradę.
W Białym Dunajcu odbywają się tak zwane Tatrzańskie Wici, czyli impreza cykliczna, trwająca od lipca aż do września. Podczas tego wyjątkowego eventu odwiedzający wieś mają okazję bliżej poznać tradycje Podhala, jego kulturę oraz kulinaria. Mają tu miejsce wówczas także zawody wędkarskie i konkurs na najlepszą potrawę. Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszą rzecz jasna góralska muzyka i śpiewy!
Rabka-Zdrój – miasto dzieci
Wszyscy podróżujący po Podhalu ze swoimi pociechami zdecydowanie powinni odwiedzić również wyjątkowe miasto położone pomiędzy miejscowością Gorce, Beskidem Wyspowym i Beskidem Żywieckim. Miejsce, o którym mowa, to niewielka, malownicza i wyjątkowa Rabka-Zdrój, nazywana także „Miastem Dzieci Świata”. Tę znaną, uzdrowiskową miejscowość docenia się między innymi ze względu na lecznicze właściwości płynących w niej wód.
Co więcej, znajduje się tu jedyny w Polsce pomnik Świętego Mikołaja, a także Teatr Lalek Rabcio, w którym są regularnie wystawiane sztuki dla najmłodszych.
Na terenie Rabki-Zdroju znajduje się również jeden z najstarszych parków rozrywki w naszym kraju – Rabkoland. To wyjątkowe miejsce, w którym znajdują się dziesiątki niezwykłych atrakcji dla młodszych i starszych dzieci. Są to karuzele, place zabaw, tematyczne strefy oraz rollercoastery. Jest tu również kilka punktów gastronomicznych, w których można się posilić i odpocząć po całym dniu zabawy!