Park rozrywki a rozwój dziecka

Park rozrywki a rozwój dziecka

clouds
Data dodania:
2350
Udostępnij:

Wizyta z dzieckiem w wesołym miasteczku wydaje się być niemal obowiązkiem, który powinien spełnić każdy rodzic. Wesołe krzyki malucha na karuzeli, jego zaskoczona mina, uśmiech nieschodzący z ust, rozbiegane, radosne oczy, energia, której nie sposób ujarzmić…

Dla takich emocji i widoku szczęścia swojego dziecka zdecydowanie warto poświęcić choć jeden dzień. Jeśli zastanowić się głębiej, wypad do parku rozrywki to nie tylko okazja do tego, by sprawić dziecku przyjemność i zapewnić ciekawe spędzenie wolnego czasu, ale także do wsparcia jego prawidłowego rozwoju, zarówno fizycznego, jak i intelektualnego, a także emocjonalnego.

Jaki wpływ na rozwój dziecka mają parki rozrywki? Czy warto zabrać malucha do wesołego miasteczka?

Park rozrywki – park tajemnic

Nawet jeśli rodzic często wychodzi z dzieckiem na spacer, a maluch korzysta ze wszystkich okolicznych placów zabaw – nie może się to równać z wizytą w parku rozrywki, który dostarcza zupełnie innych wrażeń i emocji.

Park rozrywki, jako miejsce, którego nie odwiedza się codziennie, jest dla dziecka zupełnie nieznanym terytorium, a zarazem dedykowanym właśnie jemu, spełniającym wszystkie potrzeby związane z dobrą zabawą, atrakcyjnością czasu, zaspokojeniem ciekawości.

To właśnie tutaj, w nowym miejscu, w obliczu mnóstwa atrakcji, dziecko może poczuć szereg emocji – radość, pragnienie, szczęście, ciekawość, dumę. Wesołe miasteczka są więc idealnym miejscem ćwiczenia emocji, poznawania ich i sprawdzania granic.

Bezcenny wspólny czas

Do parku rozrywki zazwyczaj przychodzi się całymi rodzinami, co również jest ważnym czynnikiem w rozwoju dziecka. Nic bowiem nie wpływa lepiej na dziecięcą psychikę niż czas spędzony z rodzicami, w poczuciu bliskości, miłości i bezpieczeństwa.

Jeśli rodzic również czerpie przyjemność z wizyty w wesołym miasteczku, aktywnie towarzyszy dziecku, wspiera je w razie niepowodzeń, zachęca (ale nie zmusza!) w motywujący sposób i cieszy się razem z nim – można mieć pewność, że w dziecku wyzwolą się nowe pokłady emocji.

Taki wspólnie spędzony czas wspaniale scala rodzinę, pozwala na poznawanie się od różnych, czasem dotąd nieznanych stron (np. strach rodzica na kolejce górskiej, odwaga dziecka na karuzeli) oraz po prostu – na poczuciu jedności, wspólnoty, idealnego czasu dla siebie – rodziny.

Wsparcie rozwoju sensomotorycznego

Park rozrywki to przede wszystkim ciągła aktywność, zarówno ruchowa, jak i emocjonalna oraz intelektualna. Mnogość rozmaitych emocji, w połączeniu z koniecznością mniejszego lub większego wysiłku fizycznego, a także ciągła wytężona praca wszystkich zmysłów, to fantastyczna lekcja dla dziecka!

Uczy bowiem podzielności uwagi, zmusza do pracy zarówno ciało, jak i umysł, ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową i skupienie – by nie stracić z oczu zarówno bliskich, jak i wszelkich atrakcji.

To także idealny sposób na aktywne spędzenia dnia na świeżym powietrzu. Charakter niektórych atrakcji może zmotywować dziecko, by popracować nad swoją formą fizyczną i kondycją, by w przyszłości móc lepiej sprostać sportowym wyzwaniom. Ruch jest kluczową kwestią w rozwoju dziecka i każdy sposób jest dobry, by zapewnić jego optymalną dawkę.

Zderzenie z rzeczywistością

Parki rozrywki to, wbrew pozorom, nie tylko zabawa. To również okazja do tego, by dziecko mogło zmierzyć się ze swoimi słabościami i nauczyło kilku ważnych rzeczy.

  • Umiejętności przegrywania, w przypadku atrakcji nastawionych na rywalizację.
  • Przyjmowania odmowy – w sytuacji, kiedy dana atrakcja okaże się nieodpowiednia np. dla wieku czy wzrostu dziecka.
  • Cierpliwości – kiedy trzeba poczekać na swoją kolej.
  • Niepowodzeń – kiedy okazuje się, że nie jest się w stanie sprostać danej atrakcji. Jeśli uczy się znoszenia niepowodzeń w chwilach radości i zabawy (w myśl nauki poprzez zabawę), tym łatwiej będzie dziecku w przyszłości zmagać się z ewentualnymi przeciwnościami losu.
  • Pokonywanie strachu – odpowiednia motywacja i wspierająca postawa rodzica, a także atrakcyjność dostępnych w parku rozrywki „sprzętów” mogą sprawić, że dziecko, które do tej pory stroniło od niektórych aktywności, np. skakania, wspinania się czy huśtania, poczuło w sobie siłę i moc, by przezwyciężyć swój lęk. Wesołe miasteczko to idealne miejsce, by pokazać, że nie wszystko jest tak straszne, jak wygląda i że warto próbować nowych aktywności.

Jaki wpływ na rozwój dziecka ma park rozrywki? Podsumowanie

Parki rozrywki to doskonałe miejsca na to, by wesprzeć prawidłowy rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Pozwalają na atrakcyjne spędzenie czasu z rodzicami, wymagają ruchu, wytężają zmysły i wyzwalają mnóstwo emocji. Warto pozwolić dziecku próbować swoich sił, pokonywać słabości, wyzwalać pełną radość. Wszystko to sprawi, że maluch nabierze pewności siebie i wiary we własne możliwości, doskonale się przy tym bawiąc. Wizyta w parku rozrywki to idealny sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Zapisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco!

sheep
Owca
Owca
Owca
Owca