Sezon wakacyjny powoli się zbliża, w związku z czym wielu z nas planuje rodzinne wyjazdy, zarówno w kraju, jak i za granicą. Szczególnie do drugiej opcji warto dobrze się przygotować, zwłaszcza jeśli w wycieczce uczestniczą najmłodsi. Jak odpowiednio zaplanować pierwsze zagraniczne wakacje z dzieckiem? O czym pamiętać? Podpowiadamy!
Odpowiedni wiek na pierwsze zagraniczne wakacje
Mogłoby się wydawać, że zagraniczny wyjazd z pociechą dotyczy wyłącznie dzieci, które skończyły 7, 6 czy 5 lat. Na szczęście dzisiejsze możliwości i doskonale rozwinięta branża turystyczna pozwalają zabrać na takie wakacje już nawet kilkumiesięcznego malucha. Oczywiście wszystko zależy od możliwości samych rodziców oraz ich latorośli, ale także od obranego kierunku podróży. Zakłada się, że samolotem mogą latać już nawet 4- czy 5-miesięczne szkraby.
Oczywiście zanim zdecydujemy się na podróż samolotem z tak małym dzieckiem, powinniśmy nie tylko odpowiednio się przygotować, ale także starannie wybrać linie lotnicze, które będą w stanie zapewnić maluchowi jak najlepszą opiekę przez cały czas trwania lotu. Podobnie sytuacja powinna wyglądać w przypadku wyboru destynacji naszej wycieczki.
Pierwsze zagraniczne wakacje z dzieckiem – od czego zacząć?
Niezależnie od tego, czy nasz mały podróżnik ma 5 miesięcy, 2 czy 4 lata, będzie wymagał szczególnej uwagi i nienagannej opieki. Nie tylko ze strony rodziców, ale także wspomnianych już linii lotniczych czy obsługi hotelu, w którym planujemy się zatrzymać.
Bezpieczeństwo i wygoda
Na pierwsze zagraniczne wakacje z dzieckiem warto wybrać miejsce, które będzie w stanie zapewnić mu najwyższy poziom bezpieczeństwa i wygody. Dobrym rozwiązaniem są ciepłe kraje Europy Południowej, a jednocześnie mogące pochwalić się wysoko rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, także tą nastawioną na podróżujących z dziećmi.
Odpowiednia odległość
Na pierwszy wakacyjny cel dla naszego malucha warto wybrać stosunkowo nieodległe miejsce. Jeśli planujemy lot samolotem, możemy zdecydować się na takie kraje, jak: Hiszpania, Włochy, Bułgaria czy Portugalia, do których dolecimy w mniej niż 3-4 godziny.
Jeżeli zaś udajemy się na wakacje samochodem, powinniśmy wybrać najbliżej sąsiadujące z nami kraje, do których także dotrzemy w podobnym czasie. Dla osób żyjących na południu kraju będą to Słowacja, Czechy lub Węgry, dla mieszkańców z północy – Litwa, dla osób zamieszkujących województwa zachodnie – Niemcy. Możemy również zdecydować się na najbliżej położone kraje Europy Północnej, a więc Danię lub Szwecję. W tym wypadku ciekawym rozwiązaniem jest połączenie podróży samochodem i promem lub statkiem.
Jeśli planujemy dalszą podróż samochodem, warto przemyśleć podzielenie trasy na kilka odcinków, tak aby była ona jak najbardziej komfortowa i wygodna zarówno dla malucha, jak i rodziców. Możemy zaplanować kilka krótszych lub dłuższych postojów w drodze do właściwego celu naszej podróży. Na przykład jadąc autem do Chorwacji, możemy zatrzymać się w słowackich Koszycach, a następnie w Budapeszcie, tym samym dzieląc trasę na około 3-godzinne odcinki.
Wyposażenie hotelu
Wybierając miejsce docelowe podróży, sprawdźmy, jak wyposażony jest nasz hotel lub wynajmowane mieszkanie czy apartament. Warto już na etapie wyszukiwania noclegów zaznaczyć wszystkie opcje niezbędne dla rodzin z małym dzieckiem, jak łóżeczko czy przewijak w pokoju. Dobrze również zapoznać się z polityką danego miejsca. Są bowiem hotele, w których nie przyjmuje się gości z dziećmi poniżej 10. lub 12. roku życia.
Zagraniczny wyjazd z maluchem – co zabrać ze sobą?
W przypadku podróżowania za granicę z małym dzieckiem bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce naszego odpoczynku. Należy także zabrać ze sobą wszystkie najważniejsze rzeczy, które zapewnią nam komfort, bezpieczeństwo i udany wypoczynek. Planując wakacje z maluchem, musimy pamiętać o:
- odpowiednich ubraniach dopasowanych do warunków atmosferycznych panujących w danym miejscu;
- ulubionych zabawkach i akcesoriach, które sprawią, że maluch nie będzie nudził się w podróży;
- przyborach higienicznych, chusteczkach nawilżanych, pieluchach, podkładach do przewijania czy kremach nawilżających;
- apteczce, powinny się w niej znaleźć podstawowe leki przeciwbólowe, opatrunki oraz ochronne kremy z filtrem.
Ponadto na samą podróż powinniśmy zabrać ze sobą odpowiednią ilość napojów i prowiantu. Przekąski powinny być odporne na zmienne temperatury i wygodne do jedzenia.
Dokumenty
Bardzo ważne jest przygotowanie i zabranie ze sobą w podróż niezbędnych dokumentów. Musimy mieć przy sobie przede wszystkim paszport lub dowód osobisty uprawniający do przekroczenia granicy kraju. Warto pamiętać, że przepisy obowiązują nawet w przypadku wyprawy do krajów znajdujących się w strefie Schengen. Przed wyjazdem powinniśmy również wykupić ubezpieczenie podróżne, które będzie obejmować podstawową opiekę medyczną.
W przypadku podróżowania do krajów Unii Europejskiej warto mieć ze sobą także specjalną kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Uprawnia nas ona do bezpłatnego korzystania z podstawowych usług opieki medycznej. Dokument obowiązuje również w krajach EFTA, a więc na Islandii, w Szwajcarii i Liechtensteinie.
Odpowiedzialność, świadomość i dobre nastawienie
Planując zagraniczne wczasy z dzieckiem, pamiętajmy o właściwym wyposażeniu apteczki, odpowiednich ubraniach i ochronie przed słońcem, ale także o zdrowym rozsądku i odpowiedzialności. Dopasujmy miejsce oraz plan podróży do wieku malucha, jak również do naszych możliwości.
Pamiętajmy też o prostych i drobnych, ale istotnych w codziennym funkcjonowaniu różnicach między Polską a krajem, do którego planujemy się udać. Sprawdźmy obowiązującą tam walutę i jej kurs, a także, jaki kształt i poziom napięcia mają gniazdka elektryczne. Zwróćmy uwagę na różnice wynikające z różnych stref czasowych czy odmiennego klimatu.
Wybierajmy ciekawe, ale przede wszystkim bezpieczne destynacje. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zaplanowany wyjazd wakacyjny będzie w pełni udany i niezapomniany!
Poznaj nas bliżej i zaplanuj wizytę w Rabkolandzie!




Instruktorka kajakarstwa, fanka gór, tańca, kin studyjnych oraz szeroko pojętej kultury polskiej, czeskiej, włoskiej i hiszpańskiej. Uwielbia podróżowanie, spanie pod gołym niebem i obserwację przyrody. Pasjonatka poezji oraz muzyki symfonicznej. Specjalistka ds. budowania dobrych relacji z klientami. Negocjacje warunków współpracy i prezentowanie ofert - to abc w jej codziennej pracy.