Upalne lato opuściło nas już chwilę temu, aby ustąpić miejsca pięknej, złotej jesieni. Ta z kolei oznacza ogrom możliwości na krótkie wypady za miasto. Dlaczego warto wybrać się wraz z dziećmi na wycieczkę o tej porze roku? Jakie miejsca warto odwiedzić?
Jesień – idealny czas na krótki urlop z dzieckiem
Zdecydowana większość z nas wybiera sezon letni na swój urlop. Wtedy też chętnie wyjeżdżamy na długie wczasy lub spędzamy wolny czas, wybierając się na kilka krótszych wycieczek. Warto jednak docenić w tej kwestii także jesień, która jest porą równie atrakcyjną, a w niektórych kwestiach nawet lepszą niż okres od czerwca do sierpnia.
Przede wszystkim miesiące następujące bezpośrednio po sezonie wysokim to czas, gdy wiele popularnych miejsc turystycznych jest zdecydowanie mniej obleganych. To ogromny plus, szczególnie dla osób, które cenią sobie spokój podczas wycieczek. Znacznie łatwiej jest również o atrakcyjne – i nierzadko nieco tańsze – noclegi w różnych miejscach kraju.
Dużym plusem dla wielu osób jest także pogoda. Mowa tu rzecz jasna o tej bardziej pożądanej, pięknej, polskiej złotej jesieni, kiedy temperatury nie są już tak wysokie, a każdy krajobraz nabiera niepowtarzalnych barw. Dla podróżujących, którzy nie są fanami 35-stopniowych upałów, taka aura będzie znacznie korzystniejsza i zachęcająca do krótkiego urlopu.
Jesienne wypady weekendowe – gdzie warto pojechać z dzieckiem?
Możliwości jest naprawdę wiele. Cała Polska kryje bowiem wiele wspaniałych, pięknych i wartych odwiedzenia miejsc – od morza po Bieszczady. Wybór konkretnego celu wycieczki powinniśmy uzależnić przede wszystkim od naszych zainteresowań i preferencji oraz od wieku i możliwości naszych dzieci.
Jeśli ma to być wyjazd weekendowy, korzystniej będzie wybrać miejsce oddalone od naszego domu o nie więcej niż 200-250 kilometrów. Dzięki temu stosunkowo szybko dotrzemy do wybranego celu, nie marnując czasu na wielogodzinną podróż. Będziemy mogli za to spożytkować go na zwiedzanie, spacerowanie czy korzystanie z wybranych atrakcji.
Bieszczadzka Kolejka Leśna
Ciuchcia Leśna porusza się na trasie Majdan-Balnica po dawnych torowiskach XIX-wiecznej kolejki. Szlak ten, położony nieopodal Wetliny i Smereku, jest wyjątkowo malowniczy. Można tu podziwiać pozostałości po dawnym, wybudowanym pod koniec XIX wieku moście, urokliwe wsie i piękne okoliczności przyrody.
Przed lub po przejażdżce możemy również wybrać się na wspomniany już pobliski szczyt – Smerek. Prowadząca do niego ścieżka to w dużej mierze szlak leśny, który z czasem przechodzi w połoninę. Stanowi on część Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W pobliżu znajduje się również Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy. Ze szczytu można podziwiać oba te piękne tereny. Rozciąga się tam także widok na Połoninę Wetlińską, Wielka Rawkę i Wołosate.
Tatry jesienią
Tatry to jedno z najbardziej obleganych w sezonie letnim miejsc. Miłośnicy górskich wycieczek, ceniący sobie spokój i możliwość wyciszenia się na szlaku, zdecydowanie powinni odwiedzać je jesienią. To również idealny wybór dla rodzin z dziećmi, nawet z kilkuletnimi maluchami, które nie są w stanie pokonywać kilkugodzinnych, wymagających szlaków.
Najwyższe polskie góry posiadają mnóstwo prostych, krótkich tras, doskonałych dla najmłodszych oraz osób niedoświadczonych w wędrówkach. Po wielu z nich można nawet poruszać się z dziecięcym wózkiem. Są to między innymi:
- trasa do Doliny Strążyskiej,
- trasa do Doliny Kościeliskiej,
- trasa na Rusinową Polanę.
Wybierając się w Tatry z dziećmi, możemy zdecydować się także na prosty spacer do wodospadu Siklawica, trasę do Doliny Jaworzynki czy Hali Gąsienicowej.
Rabka-Zdrój, Nowy Targ, Murzasichle
Będąc w Tatrach, warto również wybrać się do jednego z pobliskich lub nieco dalej położonych miast. Mowa tu chociażby o znajdującej się zaledwie 11 kilometrów od Siklawicy, malowniczej podhalańskiej wsi Murzasichle czy też oddalonych o około 45 kilometrów od Zakopanego Rabce-Zdroju i Nowym Targu. Każde z tych miejsc ma swoje szczególne walory i ciekawe atrakcje turystyczne, z których można skorzystać także jesienią.
W Murzasichle jest to między innymi perła drewnianej architektury Podhala, piękny kościół Najświętszej Marii Panny Królowej, w Nowym Targu bogate w interesujące eksponaty Muzeum Podhalańskie, a w Rabce-Zdroju kultowy Teatr Lalek Rabcio.
W Rabce-Zdroju znajduje się także jeden z najstarszych parków rozrywki w kraju, który jednak jest otwarty tylko do połowy października. Po więcej atrakcji dla najmłodszych można więc wrócić ponownie na początku przyszłego sezonu!
Parki narodowe i krajobrazowe w całym kraju
W Polsce znajduje się aż 115 parków krajobrazowych oraz 23 narodowe. To idealne wybory na krótką jesienną wycieczkę z dziećmi. Wyprawa w takie miejsca to okazja do wypoczynku i aktywnego spędzenia czasu w okolicznościach wspaniałej natury, a także ciekawe atrakcje dla najmłodszych. Mogą oni zapoznać się z różnymi gatunkami roślin, niekiedy również żyjących w parkach zwierząt, nauczyć się odróżniać poszczególne drzewa na podstawie ich liści i wypatrywać wszystkich śladów jesieni w przyrodzie!