Wycieczka rowerowa to dla wielu osób idealny sposób na wykorzystanie wolnego dnia. To nie tylko aktywna rozrywka, ale też szansa na poznanie nowych, ciekawych miejsc, jak również spędzenie niezapomnianych chwil z najbliższymi. W podróż jednośladem możemy wybrać się także z najmłodszymi amatorami tego typu wypraw. Jak je odpowiednio zaplanować i się do nich przygotować?
Dobry plan to podstawa
Aby mieć pewność, że nasza rodzinna wycieczka będzie w pełni udana, niezapomniana, ale też bezpieczna, powinniśmy przede wszystkim odpowiednio ją zaplanować. Warto zacząć od sprawdzenia najciekawszych, dostępnych w pobliżu tras. W przypadku podróżowania z dzieckiem najlepiej jest poruszać się wyłącznie po specjalnie wyznaczonych ścieżkach rowerowych i unikać jeżdżenia ruchliwymi ulicami.
Trasa prowadząca przez ścieżki rowerowe będzie nie tylko znacznie bezpieczniejsza, ale też o wiele ciekawsza i bardziej atrakcyjna. Wiele dróg dla jednośladów biegnie bowiem przez lasy, parki i inne tereny zielone.
Na cały proces planowania odpowiedniej wycieczki powinno składać się:
- sprawdzenie poziomu trudności drogi;
- wybranie optymalnej odległości i oszacowanie czasu potrzebnego do pokonania trasy;
- dopasowanie poziomu trudności do możliwości wszystkich uczestników wycieczki;
- wybrania terminu i sprawdzenia prognozy pogody na dany dzień.
Planując trasę, możemy skorzystać z nowoczesnych aplikacji mobilnych, które znacznie ułatwią cały proces, pokażą nam dostępne w okolicy ścieżki i najważniejsze informacje na ich temat.
Tam i z powrotem
Pamiętajmy, że odpowiednie planowanie wycieczki rowerowej powinno dotyczyć trasy zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. Musimy zadbać o to, aby także powrót odbywał się w jak najbardziej bezpiecznych warunkach. Jeśli będziemy wracać po zmroku, powinniśmy wyposażyć każdy rower i uczestnika wyprawy w światła oraz elementy odblaskowe. Pamiętajmy, że tylne, czerwone odblaski są obowiązkową częścią stałego wyposażenia jednośladu. W znacznym stopniu ułatwią sprawne poruszanie się, a także realnie zwiększą widoczność, a co za tym idzie również bezpieczeństwo na trasie.
Warto na bieżąco sprawdzać pogodę, a jeśli planujemy przecinanie jakichkolwiek ulic – także warunki drogowe oraz natężenie ruchu. Dobrze jest również mieć w głowie ewentualną alternatywną trasę powrotu lub bezpieczny punkt przystankowy, na wypadek deszczy, burz czy utrudnień na trasie.
Zaplanuj ciekawe przystanki
Jeśli marzy nam się dłuższa wycieczka rowerowa z rodziną, warto zadbać o to, aby była ona bogata w rozrywki i interesujące punkty postoju. Oprócz samej trasy warto zatem zaplanować także przystanki w bezpiecznych i atrakcyjnych miejscach. Sprawdźmy więc położone niedaleko, wzdłuż wybranej ścieżki, parki, plaże i lasy, ale też muzea czy inne atrakcje dla dzieci, jak parki rozrywki. Doskonałym przykładem jest Rabkoland, położony w malowniczej Kotlinie Rabczańskiej, wokół której rozciągają się liczne efektowne ścieżki, idealne na rodzinne wycieczki jednośladem!
Pierwsza wycieczka rowerowa z dzieckiem
Pamiętajmy, aby planując podróż jednośladem, odpowiednio dopasować długość i stopień trudności trasy także do jej najmłodszych uczestników. Jeśli są nimi kilkuletnie maluchy, które mogą już samodzielnie prowadzić rower, koniecznie zadbajmy o ich bezpieczeństwo. W tym wypadku niezbędne będzie zakupienie dobrej jakości roweru, ale też akcesoriów, takich jak ochraniacze i kask.
Pamiętajmy, że w trasę możemy zabrać także młodsze pociechy, które będą nam towarzyszyć dzięki zamocowanemu na rowerze krzesełku lub doczepce. W takiej wyprawie może uczestniczyć już nawet roczny maluch. W tym wieku dziecko ma już odpowiednio ukształtowany kręgosłup, dzięki czemu jest w stanie bezpiecznie korzystać z dodatkowego krzesełka. Oczywiście warto wybrać krótką trasę, odpowiednio dopasowaną do możliwości najmłodszych. Nie można ich zbytnio zmęczyć ani znudzić.
Rodzinna wycieczka rowerowa – co zabrać ze sobą?
Niezależnie od tego, czy planujemy krótszą, czy dłuższą wyprawę jednośladem, zawsze powinniśmy być odpowiednio zaopatrzeni, szczególnie jeśli uczestnikami wycieczki są także nasze pociechy. Przede wszystkim, aby móc zabrać ze sobą wszystko to, co najpotrzebniejsze, musimy wyposażyć się w bagażnik rowerowy. Może to być sakwa, kufer lub tylne pojemniki, jak również boczne. Tego typu rozwiązania są znacznie bardziej ergonomiczne i bezpieczne niż jeżdżenie rowerem z dużym, turystycznym plecakiem. Wyposażenie jednośladu w odpowiednie akcesoria do przechowywania pozwoli nam odciążyć plecy i skupić się wyłącznie na trasie.
Na wycieczkę rowerową powinniśmy zabrać ze sobą wszystko to, co realnie wpłynie na bezpieczeństwo i komfort. W bagażniku jednośladu powinny więc znaleźć się:
- napoje i prowiant – warto wybierać lekkie, pożywne i łatwe w przechowywaniu produkty;
- okulary przeciwsłoneczne oraz kremy z filtrem ochronnym;
- spray na owady;
- zabezpieczenie przed deszczem oraz ubrania na zmianę, a także czapka z daszkiem;
- apteczkę, a w niej plastry, bandaże, podstawowe leki przeciwbólowe.
Ponadto zawsze warto mieć ze sobą: prosty zestaw narzędzi do naprawy rowerów, pompkę, niewielką latarkę i powerbank. Jeśli planujemy dłuższe przystanki podczas wyprawy, zabierzmy ze sobą również zapięcia do roweru.
Odpowiednie zaopatrzenie się w prowiant, napoje, odzież na zmianę i podstawowe narzędzia pozwoli nam ze spokojem i pewnością ruszyć w trasę i cieszyć się jej urokami wraz z najbliższymi.
Poznaj nas bliżej i zaplanuj wizytę w Rabkolandzie!




Wielbicielka dobrego kina i e-sportu, a przy tym góralka szukająca nowych wrażeń. Kocha morze i pieski, które zawsze potrafią poprawić nastrój. Posiadaczka lekkiego pióra, która z LinkedInem radzi sobie równie świetnie, jak z kreowaniem ciekawych tematów i strategii marketingowych. Osoba od zadań specjalnych, odnajdująca się zarówno w digital marketingu, jak i w offlinowej odsłonie.