Kiedy nadchodzi marzec i kwiecień, wszyscy z utęsknieniem szukamy pierwszych oznak nadchodzącej wiosny. To zaś napawa nadzieją i energią na piękne, ciepłe dni. Nową porę roku możemy aktywnie witać całą rodziną, tym samym ucząc nasze pociechy, jakich znaków warto wypatrywać najwcześniej, a na które przyjdzie pora nieco później. Cały ten rytuał warto dodatkowo uatrakcyjnić za pomocą rozmaitych gier i zabaw dla dzieci!
Szukanie wiosny – na co zwrócić uwagę?
Wystarczy wspólny spacer, a nawet wyjście do ogródka, aby przekonać się, ile oznak wiosny mamy już wokół siebie. Warto zwiększyć swoją czujność i wspólnie z dziećmi wypatrywać przede wszystkim:
- rozwijających się pąków na krzewach i drzewach,
- pierwszych kwiatów,
- budzących się do życia owadów,
- ptaków.
Pierwsze rozwijające się kwiaty czy piękny śpiew ptaków stworzą wyjątkową aurę dla wiosennego spaceru, ale pozwolą także na wspólne, jeszcze lepsze poznanie najważniejszych oznak nadchodzącej nowej pory roku.
Spacer w poszukiwaniu wiosny – jak ubrać dziecko?
Nie bez powodu w naszej kulturze wciąż obecne są porzekadła związane z kapryśną i zmienną wiosenną pogodą. Bardzo często zdarza się, że poranki w marcu czy kwietniu są jeszcze mroźne, z kolei koło południa słońce przygrzewa mocniej, zachęcając nas do pozostawienia kurtek w domu. Wieczorem temperatura znów znacznie spada, nierzadko robiąc nam niemiłą niespodziankę.
Właśnie dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio ubrać dzieci na wiosenny spacer, a co więcej mieć na uwadze fakt, że pogoda może zmienić się w każdej chwili. Dobrze jest mieć ze sobą lekką kurtkę przeciwdeszczową na wypadek opadów, a także ciepłą czapkę, która przyda się przy silniejszym, wciąż jeszcze chłodnym wietrze. Zadbajmy także o to, aby pod kurtką czy bluzą dziecko miało na sobie też coś lżejszego, gdyby temperatura podskoczyła o kilka stopni. Jeśli planujemy dłuższy spacer, koniecznie zadbajmy o wygodne buty. Warto założyć takie, które dobrze będą radzić sobie z wodą czy błotem.
Pierwsze oznaki wiosny – pomysły na zabawy
Przede wszystkim już sam spacer po parku czy lesie może być dla nas i naszych pociech wspaniałą zabawą, ale i okazją do wspólnego spędzenia czasu. Warto jednak wzbogacić go o różnego rodzaju aktywności lub gry.
Szukanie i rozpoznawanie
Kiedy jesteśmy w stanie połączyć zabawę z nauką, zawsze warto to zrobić. W ten sposób dzieci nie tylko świetnie spędzają czas, ale także poznają otaczający je świat. Z takiej możliwości warto skorzystać także podczas spaceru po parku czy lesie. Wystarczy tylko uważnie nasłuchiwać i wypatrywać oznak wiosny, a następnie próbować je odszyfrować.
Jeśli nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie roślin czy ptaków, warto przygotować się do spaceru. Możemy zabrać ze sobą atlas ptaków czy roślin lub wydrukować na kartkach kwiaty, krzewy i drzewa, które rozkwitają w najbliższych tygodniach. Spróbujmy także odnaleźć w internecie śpiewy poszczególnych ptaków i porównywać je do tych zasłyszanych w na żywo.
Wiosenne kolaże
Kiedy już nacieszymy się pierwszymi oznakami wiosny podczas spacerowania, możemy przygotować się do kolejnej zabawy, tym razem odpowiedniej do realizacji w domu. Jeszcze w trakcie spaceru spróbujmy zebrać jak najwięcej elementów budzącej się do życia natury. Pamiętajmy jednak, aby uszanować przyrodę, nie łamać i nie wyrywać gałązek czy kwiatów. Możemy także użyć roślin ze swojego ogrodu czy działki.
Z zebranych elementów stwórzmy dowolne obrazy, kolaże i krajobrazy. Wystarczy tylko duża kartka, a nawet karton, nożyczki, klej i przyniesione skarby. Kolaż warto dodatkowo ozdobić za pomocą kolorowych papierów czy bibuły.
Zebrane listki czy gałązki możemy przykleić do kartonu lub zamoczyć w farbie i wykonać nimi kolorowe odbitki. Możliwości jest naprawdę wiele, a efekt końcowy zależy tylko od naszej wyobraźni!
Zabawa sensoryczna w wiosenne zgadywanki
Jest to aktywność, którą możemy zorganizować zarówno w domu, jak i w przedszkolu, a także w ogródku czy podczas spaceru do parku bądź lasu. Potrzebne nam będą tylko chustki - posłużą za opaski na oczy dla uczestników zabawy. Gra polega na tym, aby bez patrzenia odgadnąć jak najwięcej wiosennych skarbów. Mogą to być części roślin, na przykład pąki, bazie lub gałązki, ale nie tylko. Maluchy mogą spróbować rozpoznać także kwiaty po ich zapachu.
Jeśli nie mamy możliwości zorganizowania zgadywanek z użyciem prawdziwych roślin, możemy zabawić się w kalambury. Wystarczy tylko przygotować karteczki z oznakami wiosny, na przykład: biedronka, pszczoła, pąki kwiatów, śpiew ptaków itd. Następnie należy podzielić się na drużyny i do zabawy! Hasła możemy przedstawiać na kartce lub tablicy, a także pokazywać lub podpowiadać i naprowadzać zgadujących przy użyciu słownych podpowiedzi.
Możliwości jest znacznie więcej!
Kiedy nadchodzi wiosna, wszystko powoli budzi się do życia. Na nowy sezon szykują się także wszyscy mieszkańcy Rabkolandu, którzy już od końca 26 kwietnia będą gotowi na przyjęcie gości. Warto o tym pamiętać i dopisać wizytę w rabczańskim parku rozrywki do listy zabaw i aktywności z okazji powitania wiosny!