Luty to miesiąc, który kojarzy się z walentynkami. Wciąż rosnąca popularność święta zakochanych sprawia, że coraz więcej osób chętnie obchodzi ten wyjątkowy dzień, biorąc udział w tematycznych zabawach. Nie tylko dorośli, ale także młodzież, a nawet dzieci, dla których rodzice czy nauczyciele wymyślają wyjątkowe gry i atrakcje. Ich tematem przewodnim jest szeroko rozumiana miłość i przyjaźń, a celem doskonała rozrywka. Sprawdź, jak w ciekawy sposób możesz zorganizować walentynkowe przyjęcie dla dzieci – w domu, szkole lub przedszkolu!
Krótka historia walentynek
Jeszcze przed rozpoczęciem zabawy warto krótko przybliżyć najmłodszym uczestnikom historię tego święta. 14 lutego to Dzień Świętego Walentego, człowieka uczonego i dobrego, który jawnie sprzeciwiał się zakazowi udzielania ślubów młodym legionistom. Co więcej, sam jako kapłan w tajemnicy udzielał tego sakramentu. Z powodu buntu przeciwko decyzji samego cesarza został niestety stracony. Miało to miejsce dokładnie 14 lutego 269 roku. Na pamiątkę tego zdarzenia obchodzimy obecnie Dzień Zakochanych – z kolei Święty Walenty zyskał miano ich patrona.
Święto zakochanych obchodzimy w Polsce w zasadzie od niedawna, bo od początku lat 90. ubiegłego wieku. Początkowo nie było ono akceptowane przez wiele osób, jednak z czasem nabrano do niego większego przekonania i sympatii. Dziś hucznie celebruje je coraz szersze grono miłośników walentynek.
Walentynkowe aktywności dla dzieci – pomysły na zabawy
Atrakcje dla dzieci z okazji święta zakochanych możemy zorganizować zarówno w domowym zaciszu, jak i w wynajętej sali zabaw czy przedszkolu. Do niektórych aktywności wystarczy zaledwie kilkoro uczestników, do innych będzie potrzebna większa liczba chętnych. Warto więc dobrze dobrać atrakcje, biorąc pod uwagę liczebność grupy, ich wiek oraz miejsce, w którym organizujemy zabawę.
Poczta walentynkowa
To najpopularniejsza zabawa, a raczej zwyczaj walentynkowy, szczególnie popularny w szkołach, ale i coraz częściej także w przedszkolach. W dzień walentynek lub wcześniej organizujemy rysowanie, wycinanie i kreatywne tworzenie kartek. Mogą to być proste, gotowe pocztówki lub samodzielnie przygotowane laurki, z obrazkami, wycinankami czy wierszykiem. Dobrze jest pozostawić dzieciom w tym miejscu dowolność i swobodę.
Wszystkie gotowe laurki zbieramy do dużej skrzynki, torby lub worka, aby następnie 14 lutego wręczyć je adresatom. Aby mieć pewność, że każde dziecko otrzyma kartkę, warto do zabawy zaangażować nauczycieli, opiekunów lub rodziców, którzy wykonają po sztuce dla każdego z maluchów, tak aby nikt nie poczuł się pominięty.
Szukanie serduszka do pary
Ta prosta zabawa ruchowa może mieć tak naprawdę najróżniejsze odsłony, także i tę walentynkową. Do przygotowania gry potrzebujemy kilku arkuszy kolorowego papieru, nożyczek i worka lub pudełka. Z kartek wycinamy dużej lub średniej wielkości serduszka, pamiętając, aby w worku znalazły się po dwie sztuki w tym samym kolorze.
Każde dziecko losuje swoje serduszko i ustawia się w wybranym miejscu pokoju czy sali. Teraz rodzic lub opiekun włącza muzykę. Uczestnicy mogą tańczyć, chodzić lub wykonywać inne, dowolne aktywności. Kiedy utwór ucichnie, ich zadaniem będzie odnalezienie wśród kolegów i koleżanek serca do pary, czyli kształtu w tym samym kolorze. Zabawę można powtarzać wielokrotnie.
Wymiana uprzejmości
Z okazji walentynek warto pokazać najmłodszym, że miłość czy sympatię można wyrażać na różne sposoby, także w stosunku do bliskich przyjaciół, koleżanek lub kolegów. Idealnie sprawdzi się w tym celu zabawa w wymianę uprzejmości.
Po kolei wybieramy spośród grupy jedną osobę, która wychodzi z sali lub staje w kącie i odwraca się plecami do innych. Pozostali w tym czasie zapisują na tablicy lub na karteczkach komplementy dla wybranego dziecka. Warto nieco podpowiedzieć maluchom, pytając, co najbardziej lubią w koleżance czy koledze, jakie są jej lub jego zalety, czy jest miły, dobry, pomaga w rozwiązywaniu zadań, pozwala bawić się swoimi zabawkami itd.
Po zebraniu wszystkich komplementów przywołujemy głównego zainteresowanego, który otrzymuje ogrom pozytywnych słów na swój temat!
Raz, dwa, trzy – serce parzy
Tę zabawę można także wykorzystać przy innej okazji, ale równie dobrze sprawdzi się podczas walentynek. Gra jest bardzo prosta, a do jej organizacji wystarczy tylko odpowiednie miejsce, muzyka i średniej wielkości serduszko, najlepiej miękkie i pluszowe – na przykład maskotka bądź poduszka w kształcie serca.
Dzieci stają w kółku i podają sobie serduszko z rąk do rąk, dopóki słyszą grającą muzykę. Kluczem do zabawy i zwycięstwa jest pozostanie bez serca w ręku w momencie ustania dźwięków. Osoba, która będzie trzymać maskotkę po nastaniu ciszy, odpada. Po raz kolejny włączamy utwór, a pociechy znowu podają sobie pluszowy symbol miłości z rąk do rąk. Zabawę można kontynuować tak długo, aż nie wyłonimy jedynego zwycięzcy.
Użyj wyobraźni do świętowania!
To tylko cztery z wielu różnych możliwości celebrowania święta zakochanych z najmłodszymi. Pamiętajmy, że możemy także samodzielnie wymyślić ciekawe gry i zabawy, zarówno dla samych dzieci, jak i całej rodziny!