Większość z nas kojarzy urlop i wakacje wyłącznie z okresem letnim. W związku z tym wiele osób, gdy myśli o zimowych wczasach, bierze pod uwagę tylko ciepłe kraje, co oczywiście łączy się ze znacznymi kosztami. Warto jednak zwiedzić swoje najbliższe i nieco dalsze otoczenie. Zimą także możemy spędzić wspaniały czas w Polsce!
Jakie są zalety zimowych wyjazdów po Polsce?
Urlop zaplanowany na zimowe miesiące niesie za sobą wiele korzyści. Oczywiście przede wszystkim może to być szansa na ciekawe spędzenie czasu z najbliższymi, poznanie nowych miejsc i przeżycie niezapomnianych, wspólnych chwil. Warto także mieć na uwadze fakt, że gdy słupki rtęci spadają, wiele turystycznych punktów znacznie się wyludnia. Możemy więc bez trudu znaleźć odpowiedni nocleg i spokojnie zwiedzić wybrane atrakcje oraz skorzystać z najciekawszych rozrywek.
Wyjazd poza sezonem to wygodne rozwiązanie szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi. Zdarza się bowiem, że maluchy średnio radzą sobie w tłumie, potrzebują specjalnego miejsca w restauracji czy dostawki w hotelu. Przy pełnym obłożeniu miejsc noclegowych i w szczycie sezonu w miastach turystycznych te warunki mogą być trudne do spełnienia.
Zimowy wyjazd z dziećmi – o czym pamiętać?
Planując urlop pod koniec lub na samym początku roku, a więc w chłodnych i często śnieżnych miesiącach, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i najmłodszych, wybierzmy odpowiedni środek transportu, a w przypadku podróżowania samochodem koniecznie sprawdźmy stan pojazdu. Przed wyruszeniem należy także upewnić się, jakie warunki pogodowe panują na trasie, jak również w miejscu, do którego się udajemy.
W naszych walizkach muszą znaleźć się ciepłe ubrania, grube skarpety, rękawiczki i czapki. Warto zabrać ze sobą kilka sztuk odzieży na zmianę, szczególnie jeśli planujemy wycieczkę w góry. Spacerując po szlaku czy po mieście, dobrze jest mieć ze sobą termos z ciepłą herbatą. Ważne są również odpowiednie buty, które pozwolą nam pewnie i bezpiecznie poruszać się nawet po śliskiej powierzchni.
Zimowe wycieczki po Polsce – gdzie się wybrać?
Polskie Góry - Tatry, Beskidy, Góry Stołowe i Bieszczady
Jednym z pierwszych skojarzeń z zimowym wyjazdem są dla wielu osób polskie góry. Tatry, Beskidy, Góry Stołowe czy Bieszczady to malownicze krajobrazy i wspaniałe okoliczności przyrody, które warto zobaczyć z bliska. To idealny wybór dla wszystkich miłośników hikingu, mniej lub bardziej wymagających wycieczek i zdobywania szczytów. Zima w górach to rzecz jasna także związane z tą porą roku aktywności, a więc narty lub snowboard. Można odwiedzić stoki narciarskie, aby aktywnie spędzić czas z rodziną, nauczyć maluchy jazdy na nartach lub desce i zarazić je sportową pasją.
W ramach wycieczki w polskie góry, na przykład Tatry, warto także odwiedzić kilka urokliwych miejscowości położonych nieopodal. Doskonałym przykładem jest Rabka-Zdrój, miasto zdrojowe, w którym znajdziemy tężnię solankową, jedyny w Polsce pomnik Świętego Mikołaja oraz jeden z najlepszych rodzinnych parków rozrywki w Polsce – Rabkoland. Ten ostatni niestety nie przyjmuje gości w sezonie zimowym, ale otwiera się pod koniec kwietnia!
Polskie Morze, czyli Bałtyk zimą
Wyjazd nad morze latem nierzadko wiąże się z koniecznością podjęcia walki o wolne miejsca w hotelu czy na plaży. Oczywiście w zamian za to mamy możliwość zażycia kąpieli w Bałtyku czy opalania się na gorącym piasku. Zdecydowanie warto jednak odwiedzić polskie morze także zimą. Wówczas na Wybrzeżu panuje zupełnie inna atmosfera, spokojna.
Na cel zimowej wycieczki na północ kraju można wybrać zarówno Trójmiasto, jak i Półwysep Helski, ale także mniejsze i nie tak oczywiste miejscowości. Ci, którym szczególnie zależy na ciszy, spokoju i dawce prywatności podczas wyjazdu, powinni zdecydować się na takie miejsca, jak: Puck, Rozewie, Dąbki czy Białogóra.
Miasta i jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce - które warto odwiedzić?
Zima to także odpowiedni czas na zwiedzanie polskich miast, zarówno tych najpopularniejszych, jak i mniejszych i nie tak znanych. Warto więc odwiedzić Warszawę, Kraków, Toruń czy Wrocław, ale nie tylko. W naszym kraju jest wiele małych miast i miasteczek, które potrafią oczarować swoim urokiem i zachwycić historią oraz ciekawymi atrakcjami dla całej rodziny.
Doskonałym przykładem jest położony w województwie podkarpackim Przemyśl. To tysiącletnie miasto jest otoczone dwoma pierścieniami fortów, które wspólnie tworzą trzecią co do wielkości twierdzę w Europie. Znajduje się tu również jedyne w Polsce Muzeum Dzwonów i Fajek.
Innym ciekawym miejscem, położonym na drugim krańcu Polski, jest Reszel. Miejscowość zlokalizowana w województwie warmińsko-mazurskim zachwyca swoim urokiem i niepowtarzalnym klimatem. Zabytkowy układ urbanistyczny starego miasta skłania do jego dokładnego zwiedzenia, a liczne atrakcje i zabytki, takie jak imponujące gotyckie mosty, wieża widokowa czy zamek, sprawiają, że nie chce się stamtąd wyjeżdżać.
W okresie zimowym w wielu miejscowościach są organizowane jarmarki bożonarodzeniowe. One także stanowią ciekawą atrakcję, dla której warto odwiedzić daną miejscowość. Największe i najbardziej znane znajdziemy między innymi we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Katowicach i Rzeszowie.