Województwo małopolskie jest wyjątkowo atrakcyjne pod względem turystycznym. To właśnie na Małopolsce koncentrują się standardowe wycieczki turystów zagranicznych, którzy pragną zobaczyć Polskę.
Typowy program takich wycieczek po Małopolsce obejmuje wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabytki Starego Miasta w Krakowie oraz krakowskiego Kazimierza, kopalnię soli w Wieliczce oraz obóz zagłady Auschwitz-Birkenau lub miejsca związane z Janem Pawłem II, czyli Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice.
Najpopularniejsze pomysły na wycieczki szkolne w Małopolsce
Wycieczki szkolne do Małopolski pozwalają połączyć realizację programu nauczania z ciekawą rozrywką. Szkoły mogą skorzystać z oferty biura podróży, które zapewni na trasie opiekę pilota. Przewodnik miejski, zarezerwowany przez biuro podróży, przekaże uczestnikom wycieczki szkolnej po Małopolsce dużą dawkę wiedzy podanej w sposób ciekawy i dostosowany do ich wieku.
W celu pełniejszego skorzystania z uroków Małopolski warto poświęcić jej więcej czasu i skorzystać z oferty wycieczek połączonych z jednym lub dwoma noclegami. Każdy dzień pobytu można zapełnić interesującym programem.
Wycieczka po Małopolsce - Kopalnie soli w Bochni i Wieliczce
Kopalnia Soli w Wieliczce oraz Kopalnia Soli w Bochni związane są z legendą o św. Kindze i jej pierścieniu zaręczynowym. Od tamtych czasów, czyli od połowy XIII aż po okres rozbiorów kopalnie wraz ze zlokalizowanymi w tych miastach warzelniami soli tworzyły królewskie żupy krakowskie, przysparzając bogactwa Krakowowi.
Trasa zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce prowadzi przez pięknie wyrzeźbione w soli kaplice i komory z zachowanymi zabytkowymi maszynami górniczymi. Zwiedzanie kopalni soli w Bochni można połączyć z grami i zabawami integracyjnymi oraz noclegiem w solnej komorze pod ziemią. Specyficzny mikroklimat kopalni i duża zawartość jodu korzystnie wpływa na zdrowie.
Wycieczki do Małopolski - Ojcowski Park Narodowy
Wizyta w Ojcowskim Parku Narodowym to połączenie lekcji geografii, biologii i historii. Ten najmniejszy park narodowy w Polsce oferuje wspaniałe widoki z dna doliny Prądnika w stronę majestatycznych wapiennych skał. Okolice Ojcowa pozwalają podziwiać różne formy krasowe na trasie od Jaskini Łokietka, przez Bramę Krakowską, krasowe wywierzysko zwane Źródłem Miłości, Igłę Deotymy aż po Maczugę Herkulesa.
Interaktywna Ekspozycja Przyrodnicza Ojcowskiego Parku Narodowego w Ojcowie prezentuje typowe przykłady miejscowej fauny i flory. Ruiny zamku w Ojcowie, zamek w Pieskowej Skale oraz pustelnia błogosławionej Salomei w Grodzisku to najciekawsze przykład
Wycieczki szkolne do Małopolski - Zamek Królewski na Wawelu
Przejście Drogą Królewską spod Barbakanu przez Bramę Floriańską, Rynek Główny i ulicę Kanoniczą na Wawel to obowiązkowy punkt każdej szkolnej wycieczki do Krakowa.
Na wawelskim wzgórzu koniecznie trzeba zobaczyć katedrę z grobami polskich królów, biskupów krakowskich, bohaterów narodowych i wieszczów. Warto się wspiąć na Wieżę Zygmuntowską, gdzie wisi słynny Dzwon Zygmunt.
W kompleksie Zamku Królewskiego na Wawelu uczestnicy wycieczki szkolnej do Małopolski zwiedzają wraz z przewodnikiem Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Skarbiec Koronny i Zbrojownię. Najmłodszych ucieszy wizyta przed Smoczą Jamą u stóp wawelskiego wzgórza.
Jednodniowe wycieczki do Małopolski
Małopolskę można wybrać również jako cel wycieczek jednodniowych o charakterze edukacyjnym albo rozrywkowym. Wycieczki szkolne do Małopolski takie mają swoje zalety pod warunkiem, że czas poświęcony na dojazd nie będzie zbyt długi.
Zalety wycieczek jednodniowych do Małopolski
Wycieczki jednodniowe do Małopolski mogą być równie atrakcyjne dla młodzieży w wieku szkolnym. Są tańsze, bo nie wymagają rezerwacji noclegów.
Jednodniowa wycieczka edukacyjna do Małopolski nie przytłoczy uczestników nadmiarem wiedzy, która po upływie kilku dni ulatuje z pamięci lub się miesza.
Jednodniowy wypad nie burzy realizacji programu edukacji szkolnej, a poza celem edukacyjnym i rozrywkowym może być okazją do integracji uczniów. Jednodniowe wycieczki krajoznawcze do Małopolski to przede wszystkim zwiedzanie z zewnątrz z niewielkim udziałem płatnych wstępów.
Co można zobaczyć w ciągu jednego dnia w Małopolsce?
Wycieczka jednodniowa do Małopolski to przede wszystkim możliwość zobaczenia Krakowa. Przejście Drogi Królewskiej i podziwianie z zewnątrz charakterystycznych zabytków Krakowa mogą ubarwić anegdoty i legendy opowiadane przez przewodnika.
Zwiedzanie zabytków Krakowa można połączyć z wizytą na krakowskim Kazimierzu, gdzie można poznać wyjątkową atmosferę dawnej dzielnicy żydowskiej albo zwiedzaniem dzielnicy uniwersyteckiej z Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jeden dzień wystarczy także na wizytę w Kopalni Soli w Wieliczce. Jednodniowy wypad do województwa małopolskiego można poświęcić także na wycieczkę do Zakopanego z wyjazdem na Gubałówkę, spacerem Krupówkami i spojrzeniem na Wielką Krokiew.
Oryginalna wycieczka szkolna do... parku rozrywki w Małopolsce!
W Małopolsce można ciekawie spędzić czas nie tylko podczas wycieczek krajoznawczych połączonych ze zwiedzaniem zabytków lub podziwianiem wyjątkowego piękna przyrody. Region zapewnia tematyczne parki rozrywki, w których można oderwać się od codziennych obowiązków, zrelaksować się, a także zdobyć wiedzę poprzez zabawę.
Połączenie edukacji i zabawy
Podczas wycieczek jednodniowych po Małopolsce grupy szkolne najczęściej kierują się do okolicznych parków zabaw, które są idealnym połączeniem edukacji i zabawy. Takim miejscem jest Rabkaland. To park rozrywki położony w malowniczej krainie Kotliny Rabczańskiej, nad potokami Poniczanką i Skomielnianki.
Rabkoland zapewnia mnóstwo atrakcji głównie dzieciom w wieku od 3 do 12 lat. Cyrk Luna, Wioska Wikingów, Dom Klauna Mareczka, Rura Park, Machinarium, Dolina Trzmiela albo Góralsko Dżungla ucieszą dzieci w wieku wczesnoszkolnym.