Wiadomości Rabkoland
Wiadomości
clouds
Data dodania:
1993
Udostępnij:

Mamy nowego Mistrza Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia

Już po raz trzynasty, w Rabkolandzie wyłoniono Mistrza Polski w wydmuchiwaniu największego balona.

Nowym mistrzem, a właściwie mistrzynią została Beata Rejzer z Rzeszowa, z wynikiem 22,2 cm.

Tak więc, tylko trochę ponad 1 cm, zabrakło tym razem do ustanowienia nowego rekordu Polski. Ten pozostaje niezmiennie taki sam od 2007 roku, wynosi 23,6 cm i pozostaje w rękach Lucyny Chuderskiej.
Drugie miejsce zajęła Paulina Ogryzek z Jarosławia z wynikiem 20,9 cm, a trzeci był Marcin Ogórek z Dąbrowy Górniczej, który „dmuchnął“ – 20,6 cm.
W Mistrzostwach wzięło udział 49 osób. Spora grupa przybyła na imprezę z za naszej południowej granicy.
Zawodnicy biorący udział przyjechali m.in. z Rabki Zdrój, Rumii, Warszawy, Skołoszowa, Jarosławia, Bielska- Białej, Tarnowa, Muchówki, Namestova, Oravskiej Jasenicy, Rzeszowa, Mszany Górnej, Dąbrowy Górniczej, Łańcuta, Siennicy, Janowa Lubelskiego, Tarnowa, Krakowa, Ożarowa Mazowieckiego i Muszyny.

Trochę Historii:
Guma balonowa ma przeszło 80 lat. Została wymyślona przez Amerykanina o nazwisku Walter Diemer, który nazwał ją Dubble Bubble. Rekord świata w dmuchaniu balonów z gumy do żucia należy do Amerykanki Aity Cambridge i wynosi 35,5 cm. Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie odbyły się w sierpniu 2003 roku w USA.
W 2003 roku Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych z siedzibą w Rabkolandzie postanowiło wprowadzić tą imprezę na stałe w kalendarz imprez najpopularniejszego na Podhalu parku rozrywki.
Pierwsze Mistrzostwa Polski w tej niecodziennej dyscyplinie odbyły się 1 czerwca 2003 roku z udziałem 486 zawodników, a historycznym pierwszym Mistrzem Polski został Brunon Czerwiński (14 lat) z gminu Bliżyn- wydmuchując balon o średnicy 20 cm. Rekordowego balona wydmuchano jednak 4-lata później, a wynik 23,5 cm zostaje niepodbity do dziś. Arcymistrzem w dmuchaniu balona uznaję się więc Lucynę Chuderską, która ze wspomnianym wynikiem zostaje do dziś niedościgniona.

Wygrana osoba zostanie po wsze czasy zapisana w kronikach internetów i Księdze Polskich Rekordów i Osobliwości. Aby lepiej zmotywować zawodników przewidziane są także dla nich nagrody w postaci dyplomów, pucharów i nagroda pieniężna dla Mistrza.
Należało tylko żuć gumę przez 10 minut (to optymalny przewidywany czas), z której trzeba wykonać jak największy balon. Wielkość balona mierzona jest przez sędziów balonowych za pomocą balonomierzy. Ważne więc, aby balona dmuchać w obecności wykwalifikowanej kadry mierzącej.
W tym roku, już po raz drugi Mistrzostwa odbyły się w trzecią sobotę sierpnia.

Owca
Owca
Owca
Owca