Wiadomości Rabkoland
Wiadomości
clouds
Data dodania:
1945
Udostępnij:

Mamy nowy rekord Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia

Już po raz czternasty, w Rabkolandzie wyłoniono Mistrza Polski w dmuchaniu balona z gumy do żucia.

Nowym mistrzem, a właściwie mistrzynią została Urszula Bednarska z Chrzanowa, z wynikiem 23,7 cm, co stanowi nowy rekord Polski w tej dyscyplinie.

Poprzedni rekord z 2007 roku, wynosił 23,6 cm i należał do Lucyny Chuderskiej.

Drugie miejsce w tegorocznych zawodach zajął Michal Hlacina z wynikiem 20,0 cm, który godnie reprezentował Słowacje, a trzeci był Artur Wronowski z Jawornika, który „dmuchnął“ – 19,6 cm.

W Mistrzostwach wzięło udział 45 osób. Spora grupa przybyła na imprezę z za naszej południowej granicy.

Zawodnicy biorący udział przyjechali m.in. z  Rabki Zdrój, Libusza, Bielsko Białej, Jawornika, Kiełczygowa, Lipnicy Wielkiej, Torunia, Bydgoszczy, Tuchania, Sułkowic, Makowa, Oravska Jasevaca, Białej Podlaskiej, Liskova, Tarnowskich Gór, Prudnik, Stalowej, Dąbrowy, Krakowa, Chrzanowa, Sudnecka.

 

Trochę Historii:

Guma balonowa ma przeszło 80 lat. Została wymyślona przez Amerykanina o nazwisku Walter Diemer, który nazwał ją Dubble Bubble. Rekord świata w dmuchaniu balonów z gumy do żucia należy do Amerykanki Aity Cambridge i wynosi 35,5 cm. Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie odbyły się w sierpniu 2003 roku w USA.

W 2003 roku Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych z siedzibą w Rabkolandzie postanowiło wprowadzić tą imprezę na stałe w kalendarz imprez najpopularniejszego na Podhalu parku rozrywki.

Pierwsze Mistrzostwa Polski w tej niecodziennej dyscyplinie odbyły się 1 czerwca 2003 roku z udziałem 486 zawodników, a historycznym pierwszym Mistrzem Polski został Brunon Czerwiński (14 lat) z gminu Bliżyn- wydmuchując balon o średnicy 20 cm. Rekordowego balona wydmuchano jednak 4-lata później, a wynik 23,5 cm został pobity właśnie w tym roku.

Wygrana osoba zostanie po wsze czasy zapisana w kronikach internetów i Księdze Polskich Rekordów i Osobliwości. Aby lepiej zmotywować zawodników przewidziane są także dla nich nagrody w postaci dyplomów, pucharów i nagroda pieniężna dla Mistrza.

Należało tylko żuć gumę przez 10 minut (to optymalny przewidywany czas), z której trzeba wykonać jak największy balon. Wielkość balona mierzona jest przez sędziów balonowych za pomocą balonomierzy. Ważne więc, aby balona dmuchać w obecności wykwalifikowanej kadry mierzącej.

W tym roku, już po raz trzeci Mistrzostwa odbyły się w trzecią sobotę sierpnia.

Owca
Owca
Owca
Owca