Wiadomości Rabkoland
Wiadomości
clouds
Data dodania:
667
Udostępnij:

XIII Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia

W sobotę 15 sierpnia w godzinach 13.00-15.00 już po raz trzynasty w Rodzinnym Parku Rozrywki „Rabkoland” w Rabce-Zdroju odbędą się Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia.

Guma balonowa ma przeszło 80 lat. Została wymyślona przez Amerykanina o nazwisku Walter Diemer, który nazwał ją Dubble Bubble. Rekord świata w dmuchaniu balonów z gumy do żucia należy do Amerykanki Aity Cambridge i wynosi 35,5 cm. Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie odbyły się w sierpniu 2003 roku w USA.

W 2003 roku Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych z siedzibą w Rabkolandzie postanowiło wprowadzić tą imprezę na stałe w kalendarz imprez najpopularniejszego na Podhalu parku rozrywki.

Pierwsze Mistrzostwa Polski w tej niecodziennej dyscyplinie odbyły się 1 czerwca 2003 roku z udziałem 486 zawodników, a historycznym pierwszym Mistrzem Polski został Brunon Czerwiński (14 lat) z gminu Bliżyn- wydmuchując balon o średnicy 20 cm. Rekordowego balona wydmuchano jednak 4-lata później, a wynik 23,5 cm zostaje niepodbity do dziś. Arcymistrzem w dmuchaniu balona uznaję się więc Lucynę Chuderską, która ze wspomnianym wynikiem zostaje do dziś niedościgniona.

Wygrana osoba zostanie po wsze czasy zapisana w kronikach internetów i Księdze Polskich Rekordów i Osobliwości. Aby lepiej zmotywować zawodników przewidziane są także dla nich nagrody w postaci dyplomów, pucharów i nagroda pieniężna dla Mistrza.

Należy tylko żuć gumę przez 10 minut (to optymalny przewidywany czas), z której trzeba wykonać jak największy balon. Wielkość balona mierzona jest przez sędziów balonowych za pomocą balonomierzy. Ważne więc, aby balona dmuchać w obecności wykwalifikowanej kadry mierzącej.

W tym roku, już po raz drugi Mistrzostwa odbędą się w trzecią sobotę sierpnia, będzie to część długiego weekendu w Rabkolandzie. Udział w Mistrzostwach jest bezpłatny, wystarczy opłacić bilet wstępu do parku, który upoważnia również do odwiedzenia dwóch muzeów, korzystania ze wszystkich atrakcji bez limitu przez cały dzień ,a także oglądania występów na terenie parku. W tym dniu będą to Teatr Pacynka i Teatr Bajdurka.

Owca
Owca
Owca
Owca