Beskidy z dzieckiem – co warto zobaczyć?

clouds
Data dodania:
511
Udostępnij:

Mimo iż wakacje teoretycznie dobiegły już końca, w dalszym ciągu wiele turystycznych destynacji obleganych jest przez podróżujących i korzystających z wciąż trwającego sezonu. Koniec lata to doskonały czas na podróże z młodszymi dziećmi, które nie rozpoczęły jeszcze nauki w szkole. Okres ten, mimo iż w dalszym ciągu chętnie wybierany na urlop, nie wiąże się już z tak ogromnym obłożeniem, jak ma to miejsce w lipcu czy sierpniu. Ponadto również temperatura nierzadko bywa nieco bardziej przystępna, chociażby dla przemierzających górskie ścieżki czy zwiedzających ciasne, zabytkowe uliczki turystów.

Dlaczego warto wybrać się na wypoczynek w Beskidach?

Dla miłośników aktywnego wypoczynku, którzy preferują otaczanie się pięknymi okolicznościami przyrody dobrym wyborem może być wycieczka w Beskidy. Rozległe i pełne ciekawych miejsc tereny doskonale nadają się także na podróż z najmłodszymi członkami rodziny!

Gdzie wybrać się w Beskidy z dzieckiem?

Mianem Beskidy określa się tereny bardzo rozległe, rozciągające się od Beskidu Śląskiego na zachodzie kraju, poprzez Beskid Żywiecki, Sądecki i Mały, na Beskidzie Niskim kończąc. W każdej z poszczególnych części składających się na Beskidy znaleźć można pełną i zróżnicowaną gamę możliwości. Te niezwykle bogate w piękne okoliczności przyrody, ciekawe szlaki i urokliwe miasteczka tereny bez najmniejszego problemu spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających rodziców-turystów.

Na pierwszą wycieczkę z dzieckiem w Beskidy warto wybrać ciekawy, lecz umiarkowanie trudny szlak, z dobrym dojazdem i w atrakcyjnym otoczeniu. W ten sposób skutecznie zachęcimy najmłodszych do zainteresowania się górskimi, pieszymi wycieczkami, a stosunkowo krótki czas ich trwania nie pozwoli maluchom na znudzenie się.

Najważniejsze trasy w Beskidach z dzieckiem

Beskidy to góry, które – podobnie jak Bieszczady – charakteryzują się stosunkowo niewysokimi szczytami, o średniej wysokości około 1300 m n.p.m. Dzięki temu stanowią one doskonały wybór na wycieczkę z dziećmi, nawet najmłodszymi, wciąż przemierzającymi świat w wózku czy też nierzadko spoglądającymi w stronę spacerówki kilkulatkami.

Do najważniejszych, szczególnie ciekawych beskidzkich tras, które warto zdobyć z dzieckiem, należy między innymi prosty i przyjemny szlak prowadzący z Doliny Białej Wisełki do Wisły, czy też ciekawa i lekka trasa z Równicy do Ustronia. Pierwsza z tras to w dużej mierze prosta, bezpieczna droga asfaltowa, po której bez trudu prowadzić można wózek. Jej długość wynosi około dwa kilometry, a wokół niej rozpościerają się imponujące, zielone lasy, utkane górskimi strumykami. Na trasie znajduje się także jezioro Czerniańskie, przy którym można urządzić sobie odpoczynek w formie rodzinnego pikniku.

Druga z wymienionych tras, prowadząca od Ustronia do Równicy, to także łatwy do przejścia i przyjemny spacer z niewielkim wyniesieniem. Szczyt, który znajduje się na wysokości 885 m n.p.m, dorosłych może zachęcić przepięknymi krajobrazami, dzieci natomiast nowoczesnym parkiem linowym, w którym znaleźć można ponad sto wyjątkowych atrakcji.

Dla nieco bardziej ambitnych górołazów z dziećmi dobrym wyborem może być Skrzyczne lub Barania Góra – najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego, oba o wysokości ponad 1200 m n.p.m. Trasa może być nieco bardziej wymagająca dla maluchów, jednak zdecydowanie warta zachodu. Na szczycie czekają bowiem wspaniałe widoki, a także ścianka wspinaczkowa, strzelnica, plac zabaw oraz schronisko PTTK, gdzie można odpocząć i nabrać sił przed powrotem. Jeżeli jednak przed samym startem któregoś z uczestników opuszczą siły na wspinaczkę, można zdecydować się na wyjazd na Skrzyczne nowoczesną kolejką linową.

Atrakcje w Beskidach dla dzieci

Oprócz pięknych szlaków górskich w Beskidach znaleźć można także wiele innych, ciekawych atrakcji dla najmłodszych. Beskidy z dzieckiem to także liczne muzea czy też parki i ścieżki dydaktyczno-naukowe. Z pewnością warto zajrzeć między innymi do Muzeum Turystyki Górskiej na Przysłopie, jak również odwiedzić niezwykłą stację ptaków drapieżnych w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu. Dzieci będą tam miały możliwość przyjrzenia się z bliska pięknym i imponującym dzikim ptakom, które zamieszkują nasz kraj. Stacja obsługiwana jest przez doświadczonych sokolników, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i ciekawostkami na temat największych ptaków drapieżnych Polski. Będąc w Wiśle, warto natomiast skorzystać z Bajecznej Ciuchci, dzięki której w nietypowy i ciekawy sposób zwiedzić można rodzinne miasto Adama Małysza.

O czym warto pamiętać będąc w Beskidach z dzieckiem?

Wybierając się w Beskidy z dzieckiem, warto pamiętać o tym, aby dopasować długość oraz poziom trudności wycieczki do możliwości wszystkich jej uczestników. Na pierwszy wypad dobrze jest wybrać stosunkowo nie bardzo odległe destynacje, do których możemy dotrzeć w godzinę czy dwie. Warto oczywiście sprawdzić także pogodę na dni zaplanowanej wycieczki i odpowiednio przygotować się do przewidywanych warunków atmosferycznych.

Park rozrywki w Beskidach – Rabkoland

Gdzie w Beskidy z dzieckiem? Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć krótko i zwięźle. Beskidy to rozległy teren, doskonały na liczne wycieczki z maluchami. Każdy ich rejon zachęca swoimi szczególnymi atrakcjami, pięknymi szlakami i ciekawymi miasteczkami, jak również muzeami, ścieżkami edukacyjnymi, parkami rozrywki. Doskonałym tego przykładem jest nowoczesny i bogaty w wyjątkowe atrakcje park rozrywki Rabkoland w miejscowości Rabka-Zdrój. W parku znaleźć można całą gamę atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych kilkulatków. Ponadto na wygodnych ławeczkach czy w strefach gastronomicznych odpoczną także rodzice.

Zapisz się na newsletter

Bądź na bieżąco!

sheep
Owca
Owca
Owca
Owca