Atrakcje turystyczne w Rabce-Zdroju

Atrakcje turystyczne w Rabce-Zdroju

clouds

Planujesz ciekawą wyprawę turystyczną, ale nie wiesz w którą stronę Polski się udać? Jeśli zależy Ci na zobaczeniu czegoś, o czym nie będziesz mógł zapomnieć przez długi czas, przyjedź koniecznie do Rabki-Zdroju! Dlaczego akurat tutaj? Ponieważ jest to miejsce obfitujące w różnego rodzaju atrakcje turystyczne warte ujrzenia na własne oczy. Nie wierzysz? W takim razie przeczytaj koniecznie!

Rabkoland – miejsce, gdzie spełniają się marzenia (nie tylko dziecięce)

Rabkoland

Jeśli w podróż do Małopolski zabierasz ze sobą dzieci, Rabkoland będzie obowiązkowym punktem na Waszej mapie wyprawy.

To miejsce, gdzie można fantastycznie spędzić czas w rodzinnym gronie. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni ulokowano ponad 30 urządzeń, które zagwarantują najmłodszym i ich opiekunom wyśmienitą zabawę przez cały dzień.

W cenie biletu można swobodnie korzystać ze wszystkich atrakcji znajdujących się na terenie parku rozrywki. A tych jest naprawdę niemało! Latający Autobus, szalony Music Express, diabelski młyn, ogromne huśtawki i rollercoaster – to tylko niektóre z nich. Na odwiedzających Rabkę i znajdujący się tam park rozrywki czekają również inne atrakcje turystyczne w postaci Teatru Ruchomych Figur.

Tężnia Solankowa i Pijalnia Wód Mineralnych

Tężnia Solankowa

Na obrzeżach Parku Zdrojowego, przy Alei Jordana znajduje się kompleks Pijalni Wód Mineralnych i Tężni Solankowej. Są to drewniane pawilony, w kształcie rotund. W jednym z nich mieści się sala, w której dostępny jest szeroki wybór wód leczniczych. W drugim funkcjonuje ogólnodostępna tężnia – inhalatorium na wolnym powietrzu. Jest to pierwszy tego typu obiekt powstały na terenie Małopolski. Środek tężni stanowi kolumna obudowana drewnianym rusztem, który wypełniony został gałązkami tarniny. Ze znajdującego się w pobliżu odwiertu „Helena” solanka transportowana jest na szczyt kolumny tężni, a opadając rozpryskuje się na gałęziach i tworzy wokół tężni solankowy mikroklimat. Korzystanie z tężni polega na spacerowaniu wokół kolumny i wdychaniu solankowego aerozolu. Przenikające przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę mikroelementy korzystnie wpływają na układ odpornościowy.

Park Zdrojowy w samym centrum miasta

Park Zdrojowy Rabka

Zwiedzając Rabkę-Zdrój i okolice nie sposób nie wybrać się do Parku Zdrojowego, który jest piękną wizytówką tej urokliwej miejscowości.

Stworzono go z myślą o zagwarantowaniu mieszkańcom i przyjezdnym możliwości spędzenia wolnego czasu w przepięknych okolicznościach przyrody. W lecie zachwyca on oglądających wielobarwnymi kwiatami, a zimą na jego terenie organizowane są kuligi. Park zdrojowy obfituje w różnego rodzaju atrakcje – liczne place zabaw, fontanny, boiska do piłki nożnej i siatkówki, drogi rowerowe. Zapraszamy do bezpłatnego skorzystania z możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu!

Teatr Lalek Rabcio

Teatr Lalek Rabcio

Pierwsze przedstawienie odbyło się 12 listopada 1949 roku. Było ono adaptacją baśni Marii Konopnickiej pt. „O Krasnoludkach i sierotce Marysi”.

Teatr Lalek Rabcio, na przestrzeni lat, zyskał widownię nie tylko w Rabce-Zdroju, ale również poza nią. Jest znany w całej Polsce, ale również zagranicą. Swoją sławę zawdzięcza wyjątkowo dobranemu repertuarowi, licznym podróżom oraz udziałom w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż przedstawienia są adresowane nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych. Dziś Teatr Rabcio znajduje się w nowo wybudowanej siedzibie, która została oddana do użytku w 2019roku. 

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Skansen Taboru Kolejowego, który powstał na terenie dawnej parowozowni w Chabówce słynie z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich. 

Na kilku torach urządzono ekspozycję wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów, pługów, żurawi, i innego taboru specjalnego. Do obsługi czynnych parowozów, prowadzących pociągi retro pozostawiono urządzenia umożliwiające zaopatrzenie ich w węgiel i wodę oraz oczyszczenie paleniska

Warsztaty Czekoladowe "Fabryki Charliego" 

Warsztaty Czekoladowe

Atrakcja ciesząca od 2017 roku Krakowian po pięciu latach trafia do Miasta Dzieci Świata, ucząc i bawiąc nie tylko najmłodszych fanów czekolady. 

Podczas godzinnych warsztatów uczestnicy wcielając się w rolę deserantów: poznają kulisy tworzenia słodkości, biorą udział w quizie wiedzy, mają okazję obejrzeć autentyczny owoc kakaowca z Ekwadoru, a także próbują swoich sił w produkcji czekoladowych tabliczek i pralinek.

Każdy z deserantów na czas trwania zajęć otrzymuje fartuszek i czapkę, a na zakończenie wyprodukowane własnoręcznie słodycze i worek czekoladowych ciekawostek. 

W czasie roku szkolnego Fabryka Charliego proponuje zajęcia dla grup zorganizowanych do 45 osób. 

Sala warsztatowa znajduje się tuż obok Rabkolandu, w pomarańczowym budynku nad Apteką u Farmaceutów przy ul. Rynek 8a. 

Muzeum im. Władysława Orkana

Muzeum im. Władysława Orkana

Muzeum jest organizatorem wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych, prezentujących góralską kulturę. Zgodnie z tradycją obchodzi się tu „Święto Bazi” czyli konkurs palm wielkanocnych w Niedzielę Palmową.

Ekspozycja muzealna o charakterze etnograficznym znajduje się w przyziemiu wieży podzielonym na cztery pomieszczenia i korytarz. Część eksponatów umieszczono również w nawie i prezbiterium. Zbiory obejmują głównie elementy kulturalne Zagórzan – grupy etnograficznej zamieszkującej Rabkę i okolice. Większość eksponatów pochodzi z końca XIX i początku XX wieku. Zbiory podzielono tematycznie na działy poświęcone gospodarce, rzemiosłu, ubiorom i sztuce. Zgromadzono tu m.in. sprzęty gospodarskie i pasterskie, wyroby garncarskie, stroje ludowe górali podhalańskich i Zagórzan. Do najciekawszych eksponatów należą zabawki z drewna i gliny oraz bogata kolekcja świątków. Jedną z drewnianych rzeźb,  przedstawiającą Chrystusa Frasobliwego zachwycił się sam Pablo Picasso. Eksponat zobaczył jednak nie w Rabce, a we Wrocławiu podczas odbywającego się w 1948 roku Kongresu Intelektualistów, na którym otwarto wystawę polskiej sztuki ludowej.

Muzeum Górali i Zbójników

Muzeum Górali i Zbójników

To wyjątkowe miejsce, do którego powinien trafić każdy odwiedzający Rabkę-Zdrój i okolice. Ekspozycja dotycząca górali zamieszkujących okoliczne góry i zbójników karpackich zadowoli osoby w każdym wieku. To jedyna nowoczesna, interaktywna i multimedialna wystawa o tej tematyce w Małopolsce! Młodsi będą mogli spróbować góralskiego komfortu i doświadczalnie poznają jak dawniej radzono sobie z codziennymi czynnościami. Wejdą również w świat zbójników, gdzie czekają skarby do odkrycia – wytrwali zdobędą Odznakę Tropiciela Zbójników!

Starsi poczują klimat zabytkowej chałupy góralskiej, zobaczą ekspozycję etnograficzną wzbogaconą o ciekawe multimedia. Poznają też nietuzinkową twórczość Jana Fudali – Jaśka z Gorców. Ponieważ zwiedzanie ma być przygodą i przyjemnością, przemierzą teren idąc szklakiem humoru góralskiego z rysunkami m.in. Zygmunta Pytlika.

Wszystko to w malowniczym miejscu nad brzegiem Raby, w zabytkowej chałupie góralskiej, zamku gdzie słychać zbójnickie ciupagi, kolibie Śleboda, gorczańskim szałasie pasterskim, wciąż pachnącym oscypkami oraz wśród malowniczych kapliczek, przy dzwonniczce i lochach zbójnickich!

Muzeum Górali i Zbójników proponuje oprowadzanie w wielu językach jak również prezentacje i warsztaty regionalne. Grupy mogą liczyć na realizację indywidualnych, nawet najbardziej niekonwencjonalnych zamówień

Wieża widokowa na Polczakówce

Wieża widokowa na Polczakówce

W odległości ok. 3 km na północ od centrum Rabki, znajduje się wzniesienie Królewska Góra. Na nim, w 4 kwartale 2011 roku, stanęła wieża widokowa. Jest to wysoka na ponad 25 m, drewniana budowla, z której rozpościerają się przepiękne widoki. Z najwyższego jej punktu można obejrzeć panoramy górskie - Gorców, Beskidu Wyspowego, Babiej Góry oraz Tatr.

Wieża jest miejscem ogólnodostępnym. Można do niej dotrzeć niebieskim szlakiem turystyki pieszej, kierując się ul. Kościuszki w stronę przełęczy między Banią a Grzebieniem lub od strony wyciągu narciarskiego "Polczakówka", znajdującego się w Rabce - Zarytem - wieża jest usytuowana obok jego górnej stacji.

Zapisz się na newsletter

Bądź na bieżąco!

sheep
Owca
Owca
Owca
Owca