Atrakcje turystyczne w Rabce-Zdroju

Atrakcje turystyczne w Rabce-Zdroju

clouds

Planujesz ciekawą wyprawę turystyczną, ale nie wiesz w którą stronę Polski się udać? Jeśli zależy Ci na zobaczeniu czegoś, o czym nie będziesz mógł zapomnieć przez długi czas, przyjedź koniecznie do Rabki-Zdroju! Dlaczego akurat tutaj? Ponieważ jest to miejsce obfitujące w różnego rodzaju atrakcje turystyczne warte ujrzenia na własne oczy. Nie wierzysz? W takim razie przeczytaj koniecznie!

Rabkoland – miejsce, gdzie spełniają się marzenia (nie tylko dziecięce)

Jeśli w podróż do Małopolski zabierasz ze sobą dzieci, Rabkoland będzie obowiązkowym punktem na Waszej mapie wyprawy.

To miejsce, gdzie można fantastycznie spędzić czas w rodzinnym gronie. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni ulokowano ponad 30 urządzeń, które zagwarantują najmłodszym i ich opiekunom wyśmienitą zabawę przez cały dzień.

W cenie biletu można swobodnie korzystać ze wszystkich atrakcji znajdujących się na terenie parku rozrywki. A tych jest naprawdę niemało! Latający Autobus, szalony Music Express, diabelski młyn, ogromne huśtawki i rollercoaster – to tylko niektóre z nich. Na odwiedzających Rabkę i znajdujący się tam park rozrywki czekają również inne atrakcje turystyczne w postaci Teatru Ruchomych Figur.

Muzeum Orderu Uśmiechu – dobry humor przede wszystkim!

Rabka-Zdrój to miejsce, gdzie czekają na Ciebie niezliczone atrakcje.

Jeśli odwiedzasz tutejszy park rozrywki, koniecznie udaj się do znajdującego się na jego terenie Muzeum Orderu Uśmiechu. To jedyne odznaczenie przyznawane dorosłym przez dzieci. Uroczystość jego wręczania można zobaczyć na własne oczy tylko w tym muzeum. We wzniesionym w 2002 roku budynku na bieżąco gromadzi się wnioski dzieci o przyznanie odznaczenia konkretnym osobom dorosłym. Dokumentuje się tam również zasługi osób, które uhonorowano Orderem Uśmiechu.

Park Zdrojowy w samym centrum miasta

Zwiedzając Rabkę-Zdrój i okolice nie sposób nie wybrać się do Parku Zdrojowego, który jest piękną wizytówką tej urokliwej miejscowości.

Stworzono go z myślą o zagwarantowaniu mieszkańcom i przyjezdnym możliwości spędzenia wolnego czasu w przepięknych okolicznościach przyrody. W lecie zachwyca on oglądających wielobarwnymi kwiatami, a zimą na jego terenie organizowane są kuligi. Park zdrojowy obfituje w różnego rodzaju atrakcje – liczne place zabaw, fontanny, boiska do piłki nożnej i siatkówki, drogi rowerowe. Zapraszamy do bezpłatnego skorzystania z możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu!

Tężnia Solankowa i Pijalnia Wód Mineralnych

Na obrzeżach Parku Zdrojowego, przy Alei Jordana znajduje się kompleks Pijalni Wód Mineralnych i Tężni Solankowej. Są to drewniane pawilony, w kształcie rotund. W jednym z nich mieści się sala, w której dostępny jest szeroki wybór wód leczniczych. W drugim funkcjonuje ogólnodostępna tężnia – inhalatorium na wolnym powietrzu. Jest to pierwszy tego typu obiekt powstały na terenie Małopolski. Środek tężni stanowi kolumna obudowana drewnianym rusztem, który wypełniony został gałązkami tarniny. Ze znajdującego się w pobliżu odwiertu „Helena” solanka transportowana jest na szczyt kolumny tężni, a opadając rozpryskuje się na gałęziach i tworzy wokół tężni solankowy mikroklimat. Korzystanie z tężni polega na spacerowaniu wokół kolumny i wdychaniu solankowego aerozolu. Przenikające przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę mikroelementy korzystnie wpływają na układ odpornościowy.

Wieża widokowa na Polczakówce

W odległości ok. 3 km na północ od centrum Rabki, znajduje się wzniesienie Królewska Góra. Na nim, w 4 kwartale 2011 roku, stanęła wieża widokowa. Jest to wysoka na ponad 25 m, drewniana budowla, z której rozpościerają się przepiękne widoki. Z najwyższego jej punktu można obejrzeć panoramy górskie - Gorców, Beskidu Wyspowego, Babiej Góry oraz Tatr.

Wieża jest miejscem ogólnodostępnym. Można do niej dotrzeć niebieskim szlakiem turystyki pieszej, kierując się ul. Kościuszki w stronę przełęczy między Banią a Grzebieniem lub od strony wyciągu narciarskiego "Polczakówka", znajdującego się w Rabce - Zarytem - wieża jest usytuowana obok jego górnej stacji.

Teatr Lalek Rabcio

Pierwsze przedstawienie odbyło się 12 listopada 1949 roku. Było ono adaptacją baśni Marii Konopnickiej pt. „O Krasnoludkach i sierotce Marysi”.

Teatr Lalek Rabcio, na przestrzeni lat, zyskał widownię nie tylko w Rabce-Zdroju, ale również poza nią. Jest znany w całej Polsce, ale również zagranicą. Swoją sławę zawdzięcza wyjątkowo dobranemu repertuarowi, licznym podróżom oraz udziałom w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż przedstawienia są adresowane nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych. Dziś Teatr Rabcio znajduje się w nowo wybudowanej siedzibie, która została oddana do użytku w 2019roku. 

Muzeum im. Władysława Orkana

Muzeum jest organizatorem wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych, prezentujących góralską kulturę. Zgodnie z tradycją obchodzi się tu „Święto Bazi” czyli konkurs palm wielkanocnych w Niedzielę Palmową.

Ekspozycja muzealna o charakterze etnograficznym znajduje się w przyziemiu wieży podzielonym na cztery pomieszczenia i korytarz. Część eksponatów umieszczono również w nawie i prezbiterium. Zbiory obejmują głównie elementy kulturalne Zagórzan – grupy etnograficznej zamieszkującej Rabkę i okolice. Większość eksponatów pochodzi z końca XIX i początku XX wieku. Zbiory podzielono tematycznie na działy poświęcone gospodarce, rzemiosłu, ubiorom i sztuce. Zgromadzono tu m.in. sprzęty gospodarskie i pasterskie, wyroby garncarskie, stroje ludowe górali podhalańskich i Zagórzan. Do najciekawszych eksponatów należą zabawki z drewna i gliny oraz bogata kolekcja świątków. Jedną z drewnianych rzeźb,  przedstawiającą Chrystusa Frasobliwego zachwycił się sam Pablo Picasso. Eksponat zobaczył jednak nie w Rabce, a we Wrocławiu podczas odbywającego się w 1948 roku Kongresu Intelektualistów, na którym otwarto wystawę polskiej sztuki ludowej.

Muzeum Górali i Zbójników

To wyjątkowe miejsce, do którego powinien trafić każdy odwiedzający Rabkę-Zdrój i okolice. Ekspozycja dotycząca górali zamieszkujących okoliczne góry i zbójników karpackich zadowoli osoby w każdym wieku. To jedyna nowoczesna, interaktywna i multimedialna wystawa o tej tematyce w Małopolsce! Młodsi będą mogli spróbować góralskiego komfortu i doświadczalnie poznają jak dawniej radzono sobie z codziennymi czynnościami. Wejdą również w świat zbójników, gdzie czekają skarby do odkrycia – wytrwali zdobędą Odznakę Tropiciela Zbójników!

Starsi poczują klimat zabytkowej chałupy góralskiej, zobaczą ekspozycję etnograficzną wzbogaconą o ciekawe multimedia. Poznają też nietuzinkową twórczość Jana Fudali – Jaśka z Gorców. Ponieważ zwiedzanie ma być przygodą i przyjemnością, przemierzą teren idąc szklakiem humoru góralskiego z rysunkami m.in. Zygmunta Pytlika.

Wszystko to w malowniczym miejscu nad brzegiem Raby, w zabytkowej chałupie góralskiej, zamku gdzie słychać zbójnickie ciupagi, kolibie Śleboda, gorczańskim szałasie pasterskim, wciąż pachnącym oscypkami oraz wśród malowniczych kapliczek, przy dzwonniczce i lochach zbójnickich!

Muzeum Górali i Zbójników proponuje oprowadzanie w wielu językach jak również prezentacje i warsztaty regionalne. Grupy mogą liczyć na realizację indywidualnych, nawet najbardziej niekonwencjonalnych zamówień

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Skansen Taboru Kolejowego, który powstał na terenie dawnej parowozowni w Chabówce słynie z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich. 

Na kilku torach urządzono ekspozycję wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów, pługów, żurawi, i innego taboru specjalnego. Do obsługi czynnych parowozów, prowadzących pociągi retro pozostawiono urządzenia umożliwiające zaopatrzenie ich w węgiel i wodę oraz oczyszczenie paleniska

Warsztaty Czekoladowe "Fabryki Charliego" 

Atrakcja ciesząca od 2017 roku Krakowian po pięciu latach trafia do Miasta Dzieci Świata, ucząc i bawiąc nie tylko najmłodszych fanów czekolady. 

Podczas godzinnych warsztatów uczestnicy wcielając się w rolę deserantów: poznają kulisy tworzenia słodkości, biorą udział w quizie wiedzy, mają okazję obejrzeć autentyczny owoc kakaowca z Ekwadoru, a także próbują swoich sił w produkcji czekoladowych tabliczek i pralinek.

Każdy z deserantów na czas trwania zajęć otrzymuje fartuszek i czapkę, a na zakończenie wyprodukowane własnoręcznie słodycze i worek czekoladowych ciekawostek. 

W czasie roku szkolnego Fabryka Charliego proponuje zajęcia dla grup zorganizowanych do 45 osób. 

Sala warsztatowa znajduje się tuż obok Rabkolandu, w pomarańczowym budynku nad Apteką u Farmaceutów przy ul. Rynek 8a. 

Zapisz się na newsletter

Bądź na bieżąco!

sheep
Owca
Owca
Owca
Owca