Wycieczka rowerowa z dziećmi

Wycieczka rowerowa z dziećmi – o czym pamiętać?

clouds
Data dodania:
139
Udostępnij:

Wycieczka rowerowa to ciekawy sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu z najbliższymi. Na przejażdżkę jednośladem można wybrać się także z dziećmi, przy okazji zaszczepiając w nich pasję aktywnego, zdrowego trybu życia i ciekawość świata. O czym powinniśmy pamiętać przed wyruszeniem we wspólną rowerową wyprawę z najmłodszymi?

Dostosuj długość i poziom trudności trasy

Wycieczka rowerowa może być przejażdżką po osiedlu czy najbliższej okolicy, a także znacznie dłuższą wyprawą. Długość oraz poziom trudności wybranej trasy powinny być uzależnione przede wszystkim od wieku i możliwości uczestników wycieczki. Na pierwszy raz dla najmłodszych warto wybrać stosunkowo łatwą, niedługą trasę, która zachęci ich do dalszego podróżowania jednośladem. Jeżeli mamy w planach dłuższą wycieczkę rowerową, warto już teraz rozpocząć do niej przygotowania, jeżdżąc na krótsze dystanse i regularnie wydłużając je o kilkadziesiąt kolejnych metrów.

Pamiętajmy, że rodzinna wycieczka rowerowa może być także ciekawym urozmaiceniem wakacyjnego wyjazdu. Przejażdżkę jednośladem możemy również zaplanować na jeden z dni naszego wspólnego urlopu. W ten sposób, wybierając się nawet na stosunkowo niedługą wycieczkę, zyskamy możliwość zwiedzenia i zobaczenia zupełnie nowych okolic! Jeszcze przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić najciekawsze trasy rowerowe w okolicy miejsca, w którym się zatrzymamy.

Kotlina Rabczańska – raj dla rowerzystów

Interesującym miejscem dla miłośników rowerowych wycieczek jest Beskid Zachodni, a dokładnie niezwykle malownicza, wspaniale położona Kotlina Rabczańska. Jest to teren bardzo ciekawy, zarówno jeśli chodzi o wyprawy jednośladem, jak i piesze wycieczki oraz atrakcje turystyczne. W niezwykłe, interesujące miejsca obfituje cała kotlina, jak i jej największe miasto-Rabka-Zdrój. To urokliwe, uzdrowiskowe miasteczko, słynie przede wszystkim ze swoich solanek oraz jednego z najstarszych parków rozrywki w kraju - Rabkolandu.

Zaprawieni w bojach cykliści nie bez powodu nazywają Kotlinę Rabczańską rajem dla rowerzystów. W okolicy można bowiem znaleźć malowniczo położone trasy o różnych długościach oraz stopniach trudności. Rabka i jej okolice są więc odpowiednim wyborem nie tylko dla doświadczonych rowerzystów, ale także dla początkujących, amatorów, czy najmłodszych adeptów jednośladowych wycieczek.

Po krótkiej, jak i nieco bardziej wymagającej przeprawie rowerowej z najmłodszymi, zdecydowanie warto odetchnąć w parku rozrywki Rabkoland, gdzie zarówno dzieci, jak i rodzice znajdą coś dla siebie. W parku znajduje się bowiem kilkadziesiąt różnych atrakcji, ale i idealne dla nieco starszych gości strefy odpoczynku i strefy gastronomiczne.

Pamiętaj o prowiancie i nawodnieniu

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, jak długa będzie nasza wycieczka rowerowa, szczególnie jeśli będą uczestniczyć w niej najmłodsi, musimy pamiętać o zabraniu ze sobą prowiantu i wody, soku czy czegoś innego do picia. Warto zabrać ze sobą coś pożywnego, ale i stosunkowo lekkostrawnego, aby odpowiednio wzmocnić się na trasie, jednocześnie nie obciążając żołądka. Jeśli nie planujemy dłuższego zatrzymywania się w trasie, warto wybrać produkty gotowe – kupne lub samodzielnie przygotowane. Podczas gdy prowiant najbezpieczniej jest trzymać w szczelnym pudełku lub innym opakowaniu w plecaku, bidon z wodą lub innym płynem najlepiej umieścić na ramie roweru. W ten sposób zyskamy do niego szybki i łatwy dostęp.

Bezpieczeństwo dla siebie i innych

Niezależnie od tego, czy nasza trasa rowerowa przebiegać będzie przez wiejskie drogi, leśne ścieżki czy pasy ruchu dla rowerów przy chodniku lub jezdni, zawsze pamiętajmy o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa i wzajemnego szacunku na drodze. Należy poinformować dzieci o ich obowiązkach jako rowerzystów, przestrzec przed najważniejszymi zagrożeniami i uczulić na ewentualne zagrożenia. Na ścieżce rowerowej zachowujmy bezpieczne odległości między jednośladami, z kolei na ulicy bezwzględnie stosujmy się do zasad ruchu drogowego i trzymajmy się prawego brzegu jezdni. Na leśnej ścieżce pamiętajmy natomiast o dzikich zwierzętach, zamieszkujących okoliczne tereny.

Absolutnie podstawowym wyposażeniem każdego rowerzysty, szczególnie zaś najmłodszego, powinien być odpowiednio dopasowany, bezpieczny kask rowerowy. To element naszego ekwipunku, na którym nie powinniśmy oszczędzać. Należy wybierać wyłącznie najwyższej jakości modele, które posiadają oficjalne atesty i certyfikaty bezpieczeństwa.

Szacunek

Jeśli na wycieczkę rowerową z najmłodszymi wybierzemy trasę prowadzącą przez park, las czy jakiekolwiek inne tereny poza miastem, pamiętajmy o tym, aby uczulić dzieci także na temat odpowiedniego zachowania się na łonie natury. Przejeżdżając przez las, starajmy się nie hałasować, aby nie wystraszyć i nie spłoszyć mieszkającej tam zwierzyny. Jeśli planujemy zatrzymać się na odpoczynek i przekąskę, róbmy to wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych lub takich, które uznamy za odpowiednie i bezpieczne. Pod żadnym pozorem nie rozpalajmy ogniska w lesie, a wszystkie papierki, opakowania i pozostałości po naszym prowiancie wyrzućmy do kosza lub zabierzmy ze sobą.

Rowerowa wycieczka z najmłodszymi – o czym jeszcze pamiętać?

Wybierając się na wycieczkę rowerową z dziećmi, powinniśmy pamiętać o ich bezpieczeństwie, odpowiednim wybraniu trasy oraz przygotowaniu prowiantu i nawodnieniu. Co jeszcze powinno znaleźć się na liście najważniejszych punktów do wypełnienia przed wyruszeniem z maluchami w podróż jednośladem?

  • Bardzo ważne jest także, aby każde z dzieci miało odpowiedni dla siebie rower, z właściwie ustawioną wysokością siodełka i ustawieniem kierownicy.
  • Konieczne jest staranne przygotowanie najmłodszym stroju na wycieczkę; powinien być wygodny, niekrępujący ruchów, ale także odpowiednio chroniący przed chłodem czy wiatrem.
  • Pamiętajmy również o wyposażeniu zarówno roweru, jak i samych siebie w światełka i odblaski, które zapewnią nam większą widoczność na trasie.
  • Zabierzmy ze sobą dużo pozytywnego nastawienia i przelejmy je na dzieci, pokazując im tym samym, jak przyjemne może być wspólne podróżowanie rowerem.

Zapisz się na newsletter

Bądź na bieżąco!

sheep
Owca
Owca
Owca
Owca