Blog Bądź na bieżąco

Zabawy ruchowe dla dzieci

clouds
Data dodania:
106
Udostępnij:

Jakie są najpopularniejsze zabawy i gry dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz w szkolnym? Jakie gry i zabawy dla dzieci i rodziców znajdziesz w Rabkoland? Sprawdź!

Zabawy ruchowe dla dzieci

Dzieci muszą się ruszać, skakać, biegać i grać w piłkę, aby rozładować nadmiar energii, który w nich naturalnie występuje. Pomóż maluchowi rozruszać się, poznając zabawy ruchowe dla dzieci, które w tym samym czasie uczą koordynacji, zachęcają do interakcji z rówieśnikami oraz przede wszystkim dostarczają im dużo zabawy. Dowiedz się, jakie są odpowiednie gry i zabawy ruchowe dla dzieci klas 1–3 oraz zabawy ruchowe dla dzieci w przedszkolu. Skończ z nudą w domu i rozbudź w swoim dziecku kreatywność. Dowiedz się, jak zachęcić dziecko do ćwiczeń fizycznych oraz uchronić je przed nadwagą. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę zabaw ruchowych dla dzieci i rodziców z podziałem na kategorie wiekowe. Zaczynamy!

Jakie są najpopularniejsze gry i zabawy ruchowe dla dzieci?

Jeśli masz w domu wiecznie rozbrykanego chłopca lub pełną energii dziewczynkę, gry i zabawy ruchowe dla dzieci mogą pomóc im się rozluźnić i zapewnić rozrywkę, której szukają. Zajęcia ruchowe i gry to nie tylko zabawa. Aktywność fizyczna pomaga również w rozwoju ich umiejętności motorycznych. Dzieci lubią gry ruchowe i mogą być one wspaniałymi bodźcami, aby uzyskać aktywność fizyczną, której potrzebują ciała maluchów. Ważne jednak, by odpowiednio do wieku dostosować ciekawe zabawy ruchowe. Dla dzieci w wieku szkolnym doskonale sprawdzi się jazda na rowerze, gra w klasy oraz skakanka. Dla maluchów polecamy szukać gier o niskim poziomie trudności lub niewymagających rywalizacji. Na aktywne spędzenie czasu z najmłodszymi polecamy ganianego, zabawy z piłką oraz rolowanie – czyli zawijanie i odwijanie się z koca lub dywanika.

Gry i zabawy ruchowe dla dzieci klas 1–3

Masz w domu dzieci, które zaczęły przygodę ze szkołą i chcesz je trochę rozruszać po dniu spędzonym w ławce? Mamy dla Ciebie propozycje na gry i zabawy ruchowe dla dzieci klas 1–3. Jeśli mieszkasz w domku z ogrodem, stwórz na trawie własny tor przeszkód i spraw, by mięśnie malucha zaczęły pracować. Przy odrobinie wyobraźni możesz stworzyć tor z materiałów odpadowych lub rzeczy znalezionych wokół domu i ogrodu. Zmieniaj je regularnie, aby wyzwanie było bardziej interesujące.

Oto kilka pomysłów na tor przeszkód:

  • stare opony do wskakiwania lub wspinania się po nich,
  • pudełka, na które można się wspiąć lub wykorzystać jako tunele do przeczołgania się,
  • deski drewniane jako belki do balansowania,
  • pnie drzew,
  • plastikowe stożki (lub butelki wypełnione piaskiem) do przedzierania się przez nie,
  • drabina położona na ziemi (do wskakiwania).

Chcesz popracować nad koordynacją ruchową dziecka? Polecamy zabawy muzyczno-ruchowe dla dzieci w wieku szkolnym. Połóż na podłodze kilka papierowych talerzyków (na początek dość blisko siebie) i udawajcie, że jesteście żabami skaczącymi po liliach lub zwierzętami przekraczającymi rzekę, skacząc po kamieniach. W miarę poprawy równowagi i koordynacji dziecka przesuwajcie talerze dalej od siebie i w różnych kierunkach, aby dziecko musiało wyznaczyć sobie bezpieczną drogę do mety. Dla utrudnienia możecie robić to w rytm muzyki lub przy okazji śpiewać ulubione piosenki malucha.

Gry i zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym

Jeśli chodzi o maluchy w wieku poniżej 6 lat, wyobraźnia jest kluczem dobrej zabawy dla dzieci. Ruchowe aktywności, w których nieważne będzie postępowanie zgodnie z zestawem ścisłych zasad i instrukcji, nie sprawią, że gra będzie trwała bardzo długo. Zamiast tego, dając im szansę na wykorzystanie umysłu i tworzenie własnych reguł, zbudują swoje umiejętności poznawcze, umiejętności społeczne, a także pewność siebie i umiejętności przywódcze.

Możecie się bawić w berka z przynoszeniem przedmiotów w określonym kolorze czy kształcie lub z danej kategorii. Razem z zabawą w chowanego są to świetne zabawy ruchowe dla dzieci na dworze. Świetnym pomysłem będzie też szukanie skarbów. Przygotuj szkatułkę i pozwól dziecku włożyć do niej swoje skarby w postaci maskotek lub pozwól mu wybrać ulubione słodycze, które będą dla niego nagrodą. Następnie ukryj ją w ogrodzie lub mieszkaniu i pomóż mu dotrzeć do skrzynki poprzez dawanie podpowiedzi, zagadek i łamigłówek do wykonania. W ten sposób pobudzisz jego ciekawość i nauczysz kreatywnego rozwiązywania zadań.

Zabawy ruchowe dla dzieci i rodziców

Mózg dziecka rośnie i rozwija się poprzez naukę, a główną metodą, dzięki której dzieci uczą się, jest ruch i poznawanie świata poprzez naśladowanie rodziców. Jeśli chcesz zacieśnić więź łączącą Cię z dzieckiem, zaangażuj się w zabawy muzyczno-ruchowe dla dzieci. W wieku przedszkolnym i niemowlęcym dzieci czerpią inspirację z zachowań rodziców, dlatego warto pokazać im zdrowe nawyki i zaangażować się w zabawę. Doskonałym przykładem jest gra „Simon mówi”. Na zmianę z dzieckiem wyznaczajcie sobie zadania – skaczcie, podskakujcie na jednej nodze i róbcie fikołki. Przygotuj sobie kilka zadań, gdyż kreatywność Twojego dziecka z pewnością nie raz Cię zaskoczy.

Zabawy ruchowe dla dzieci w Rabkoland

Jeśli chcesz w swoim dziecku nie tylko obudzić miłość do sportu i zachęcić je do aktywności fizycznej, ale także dostarczyć mu wiele zabawy, to warto skorzystać z oferty centrum rozrywki Rabkoland. Ten park tematyczny położony w sercu Małopolski jest miejscem, które pobudzi wyobraźnię Twojego dziecka i rozładuje jego energię. Zaproponuj mu przejażdżkę karuzelą na wodzie, skakanie w dmuchanym domku oraz Rura Park z mnóstwem ciasnych korytarzy, zjeżdżalni i basenów z plastikowymi kulkami. Istny raj dla dzieci, który kosztuje kilkadziesiąt złotych, a gwarantuje cały dzień doskonałej zabawy!

Owca
Owca
Owca
Owca