jesienne atrakcje w Rabce-Zdroju

Atrakcje w Rabce-Zdroju idealne na jesień

clouds
Data dodania:
43
Udostępnij:

Rabka-Zdrój to urokliwe miasto, położone w Kotlinie Rabczańskiej, pomiędzy Krakowem a Zakopanem. W sezonie wakacyjnym można spacerować po uliczkach Rabki-Zdroju wzdłuż Słonki, wąskiego, lecz wartkiego potoku. Warto także skorzystać ze zdrowotnych właściwości tężni solankowej w Parku Zdrojowym, jak i z atrakcji miejskiego kompleksu zewnętrznych basenów. Dobrze również odwiedzić jeden z najpopularniejszych polskich parków rozrywki – Rabkoland. Jednak warto pamiętać, że Rabka-Zdrój oferuje swoim gościom wiele atrakcji także po wakacjach, od końca września do listopada. Co zatem warto zobaczyć w Rabce-Zdroju jesienią?

Jesienne szlaki pełne kolorów

Okolice Rabki-Zdroju to przepiękne tereny i górskie szlaki, z którymi poradzą sobie zarówno zaprawieni w bojach górołazi, jak i mniej doświadczeni amatorzy wspinaczek. Jesienią górskie szlaki są niezwykle atrakcyjne. Na początku wyprawy może nam towarzyszyć przyjemna, wciąż letnia temperatura, a następnie z każdym kolejnym krokiem coraz bardziej będziemy zatapiać się w piękną, złotą, polską jesień. Na niektórych wyższych szczytach możemy także poczuć przedsmak nadchodzącej zimy. Trudno więc o bardziej różnorodną i urozmaiconą, a przy tym aktywną rozrywkę. Destynacje górskich wypraw w okolicy Rabki-Zdroju to cała paleta możliwości, od położonej na wysokości 705 m n.p.m. Chabówki po najwyższy szczyt w paśmie Gorce, jakim jest Turbacz, o wysokości ponad 1300 metrów.

Sezon na muzea

Jesień to również doskonały czas na skorzystanie z kulturalnej oferty Rabki-Zdroju. W tym niewielkim mieście znajduje się kilka ciekawych muzeów. To między innymi Muzeum im. Władysława Orkana, które mieści się w przepięknej, drewnianej parafii św. Marii Magdaleny, wzniesionej w XVII wieku. Można tam podziwiać dzieła sztuki ludowej, jak i elementy folkowego stroju, rzemieślnicze, góralskie artefakty oraz obrazy i rzeźby artystów związanych z kulturą góralską. Od 2000 roku w muzeum cyklicznie organizowana jest impreza kulturalna „Święta Kultury Góralskiej”, a także „Święta Kultury Orkanowskiej”.

Innym obiektem, do którego zdecydowanie warto zajrzeć, odwiedzając Rabkę-Zdrój jesienią, jest Muzeum Górali i Zbójników. Mieści się ono w kilku zabytkowych, drewnianych budynkach, przy ulicy Sądeckiej. Odwiedzający mogą obejrzeć tu niezwykle ciekawe eksponaty, ale także cieszyć oko nowoczesnymi, interaktywnymi wystawami. Muzeum Górali i Zbójników to miejsce, gdzie spotyka się tradycja, historia i nowoczesność.

Zaledwie 2 kilometry od Rabki-Zdroju, w sąsiadującej z nią Chabówce, możemy zwiedzić interesujący Skansen Taboru Kolejowego, założony i otwarty w 1994 roku. Skansen mieści się w zabytkowej parowozowni z okresu II wojny światowej.

Jesienne spacery po Rabce

Warto pamiętać, że jesień to nie tylko deszczowe i pochmurne dni. Jeśli więc dopisze nam pogoda, możemy wybrać się na spacer po mieście. Można odwiedzić na przykład zabytkowy dworzec kolejowy, a także jedyny w Polsce pomnik Świętego Mikołaja, który znajduje się zaraz obok stacji. Warto również wybrać się na spacer na bulwary wzdłuż rzeki Poniczanki. Nie zapominajmy również o Parku Zdrojowym, w którego centrum mieści się tężnia solankowa, ale także restauracja z bogatym menu dla dorosłych i młodszych gości.

W niedalekiej odległości od Parku Zdrojowego znajduje się również rabczański cmentarz, którego teren majestatycznie wieńczy zabytkowa kaplica Zubrzyckich. Kaplica ta, utrzymana w imponującym neogotyckim stylu, została wniesiona pod koniec XIX wieku, w 1892 roku, na cześć zmarłego wówczas Juliana Zubrzyckiego. Człowiek ten był osobą niezwykle ważną zarówno dla rabczańskiej społeczności, jak i dla historii oraz rozwoju miasta. To właśnie on był twórcą uzdrowiska, z którego następnie po latach zasłynęła Rabka-Zdrój.

Termy na chłodne dni

Jeśli jednak jesienna aura da nam się we znaki, a temperatury spadną do poziomu, który nie pozwoli nam na przyjemne spacery po mieście, warto wybrać się do Term Gorce w Porębie Wielkiej, oddalonej o kilkanaście kilometrów od Rabki-Zdroju. Do kompleksu dojedziemy samochodem w zaledwie 20-25 minut. Oferta term jest niezwykle szeroka, odpowiednia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Można tu zrelaksować się w kompleksie basenów z zimną, jak i gorącą wodą, w jacuzzi, saunie czy grocie solnej. Obiekt oferuje swoim gościom również możliwość skorzystania ze strefy odnowy, między innymi z hydromasażu, fizyko- czy kinezyterapii.

Teatr Lalek Rabcio

Kiedy Park Rozrywki Rabkoland kończy sezon, możemy zabrać dzieci do innego ciekawego punktu na turystycznej mapie miasta Rabka-Zdrój. Jest to kultowy Teatr Lalek Rabcio, który jako inicjatywa istnieje w mieście od 1949 roku. W obecnej lokalizacji, przy ulicy Orkana, w niedalekiej odległości od wspomnianego już muzeum, teatr znajduje się już ponad 30 lat. Do dziś regularnie wystawiane są tam spektakle dla starszych i młodszych pociech.

Zapisz się na newsletter

Bądź na bieżąco!

sheep
Owca
Owca
Owca
Owca