Pierwsza kolonia malucha

Pierwsza kolonia malucha – o czym pamiętać?

clouds
Data dodania:
84
Udostępnij:

Pierwszy wakacyjny wyjazd dziecka na kolonię czy obóz to ogromne przeżycie zarówno dla samego malucha, jak i jego rodziców. Aby pierwsze doświadczenia w samodzielnym podróżowaniu wiązały się wyłącznie z przyjemnymi wspomnieniami, warto odpowiednio przygotować się do wyjazdu. W tym maluchowi powinni oczywiście pomóc rodzice. Jak więc właściwie przygotować dziecko na wyjazd na kolonię czy obóz? O czym powinniśmy pamiętać? Podpowiadamy!

Po pierwsze – pewność i gotowość

Aby dziecko mogło cieszyć się przyjemnym, pełnym przygód i nowych wrażeń wakacyjnym wyjazdem, aby nie było to dla niego przykre doświadczenie, powinniśmy upewnić się, że maluch jest w pełni gotowy i zdecydowany na kolonię czy obóz. Niektóre dzieci wyrażają chęć uczestniczenia w tego typu wyjeździe już w wieku 6 czy 7 lat, inne nieco później. Niezależnie od tego, warto upewnić się, że decyzja malucha jest przemyślana. Dobrze jest opowiedzieć dziecku o tym, jak dokładnie wygląda wyjazd na obóz czy kolonię, tak aby mogło ono podjąć w pełni świadomy wybór.

Zdecydowanie nie należy również namawiać dziecka na wyjazd, jeśli ono samo nie wyraża takowej chęci. Taki wyjazd mógłby bowiem nie tylko nie być przyjemną wycieczką i wakacyjną przygodą, ale też całkowicie zniechęcić dziecko do ewentualnych, późniejszych wyjazdów.

Odległość i czas

Standardowy czas trwania kolonijnego wyjazdu to dwa tygodnie. Zdarza się jednak, że szczególnie z myślą o młodszych dzieciach, organizowane są krótsze wyjazdy. W przypadku pierwszej kolonii, na którą wysłać chcemy swoją sześcio-, siedmio- czy ośmioletnią pociechę, warto wybrać krócej trwający wyjazd. Można również w porozumieniu z organizatorami wycieczki uzgodnić, aby maluch przyjechał tylko na pierwszy tydzień czy pierwszych pięć dni kolonii.

Na pierwszą kolonię warto wybrać miejsce niezbyt oddalone od domu. Jeśli destynacja wyjazdu oddalona będzie o dwie czy trzy godziny drogi od naszego miejsca zamieszkania, w ekstremalnych przypadkach – na przykład jeśli maluch już po kilku dniach będzie chciał wracać do domu – będziemy mogli szybko dotrzeć do dziecka.

Świadomość i bezpieczeństwo

Jeszcze przed wyjazdem malucha na jego pierwszą kolonię czy obóz, należy porozmawiać z dzieckiem o najważniejszych i podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Oczywiście kwestii tej pilnować powinni przede wszystkim opiekunowie, którzy zajmują się dziećmi podczas kolonii czy obozu, jednak także i sam maluch powinien mieć świadomość ewentualnych zagrożeń, a także wiedzieć, jak zachować się w nieprzyjemnych, niebezpiecznych sytuacjach.

Przede wszystkim należy porozmawiać z dzieckiem o strukturze społeczności na wakacyjnych wyjazdach kolonijnych. Maluch powinien pamiętać o tym, że należy szanować kolegów i koleżanki z pokoju czy z grupy, a także, że w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości czy zagrożeń należy zgłosić się do opiekuna. To właśnie opiekun, podczas kolonii, w pewien sposób zastępuje dziecku rodziców, jest odpowiedzialny za jego dobrą zabawę, ale i bezpieczeństwo. Powinien on stanowić autorytet, do którego chętnie i z zaufaniem przychodzić będą dzieci.

Powiadom malucha o tym, gdzie i na ile pojedzie na kolonie. Opowiedz o miejscu, w które się wybiera, o jego atrakcjach i najciekawszych miejscach. Możesz także opowiedzieć dziecku ilu innych, małych uczestników wyjazdu będzie mu towarzyszyć, jaki plan kolonii przygotowali jej organizatorzy, jakie wycieczki i najważniejsze punkty wyjazdu zostały zaplanowane.

Aby zapewnić dziecku pełni udany wyjazd, warto także wybierać bezpieczne destynacje oraz bezpieczne, sprawdzone atrakcje. Jeśli wybieramy kolonie w południowej Polsce warto zdecydować się na wyjazd, który uwzględnia wycieczkę do jednego z najbardziej znanych w kraju lunaparku – rabczańskiego Rabkolandu. Jest to rozległy, pełen atrakcji i przede wszystkim odpowiednio zabezpieczony park rozrywki dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

Pierwsza kolonia – o czym jeszcze pamiętać?

Odpowiednie przygotowanie malucha do jego pierwszego wyjazdu kolonijnego to kwestia niezwykle istotna. O czym jeszcze powinniśmy więc pamiętać, aby zapewnić dziecku w pełni udane i bezpieczne wakacje? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zasad dobrego przygotowania do wyjazdu.

  • Ustal z dzieckiem częstotliwość rozmów telefonicznych, najlepiej raz na dwa czy trzy dni lub każdego dnia po kolacji, dla dzieci bardziej przyzwyczajonych do stałego kontaktu z rodzicem.
  • Przygotuj dziecko do samodzielnego ubierania się czy przyrządzania sobie posiłków. Wystarczy kilka prostych instrukcji – odpowiednie dopasowywanie koszulki do spodni, smarowanie chleba masłem czy krojenie warzyw na kanapkę.
  • Pamiętaj o spakowaniu różnego rodzaju ubrań i dodatków, tak aby maluch był przygotowany na zmianę pogody, chłodniejsze dni czy deszcz.
  • Omów z maluchem kwestie odpowiedzialnego wydawania pieniędzy, które otrzyma w ramach kieszonkowego. Warto przygotować pieniądze w drobnych banknotach, najlepiej po 10 lub 20 złotych. W ten sposób maluch będzie mógł wydzielać sobie dzienną kwotę wydatków.
  • W żadnym wypadku nie strasz dziecka niczym, co mogłoby stać się na kolonii. Uświadom malucha o ewentualnych zagrożeniach, ale przede wszystkim przygotuj je na dobrą zabawę, nowe wyzwania i wspaniałe wspomnienia.

Zapisz się na newsletter

Bądź na bieżąco!

sheep
Owca
Owca
Owca
Owca