jak przygotować się na wyjazd z dziećmi

Bezpieczne wakacje, czyli jak przygotować się na wyjazd z dziećmi?

clouds
Data dodania:
149
Udostępnij:

Sezon wakacyjno-urlopowy rozkręcił się już na dobre, nic więc dziwnego, że wiele osób, szczególnie rodzin z dziećmi, tak chętnie planuje i realizuje wspólne letnie wyjazdy. Wycieczka rodzinna, niezależnie od tego czy bliższa czy nieco dalsza, to wspaniała okazja do wspólnego spędzenia czasu, odpoczynku i zacieśnienia rodzinnych więzi. Aby jednak taki wyjazd zaliczyć można było do w pełni udanych, należy pamiętać o jego odpowiednim zaplanowaniu także pod kątem bezpieczeństwa. Kluczowe jest bowiem, aby zarówno dzieci, jak i rodzice przez cały czas trwania wakacyjnego wyjazdu mogli czuć się w pełni bezpiecznie i komfortowo. Jak więc odpowiednio przygotować się na wakacyjny odpoczynek z dzieckiem?

Dopasowanie jest kluczem

Kiedy słońce zaczyna intensywniej oświecać naszą część planety, a słupki rtęci na termometrze gwałtownie rosną, wielu z nas puszczają wodze fantazji. Marzymy o wypoczynku w egzotycznych krajach, o długich i dalekich wyjazdach. Prawdą jest jednak, że zwłaszcza w przypadku planowania podróży z dziećmi, to właśnie do nich należy dopasować jej destynację. Wybrany kierunek wycieczki, długość wyjazdu czy sam jego charakter powinny być odpowiednie, przyjemne i optymalne dla jej najmłodszych uczestników. Należy wziąć pod uwagę wiek maluchów oraz ich możliwości, a także zainteresowania i preferencje. Pamiętajmy o tym, że dla kilkulatka wielogodzinna podróż samochodem czy pociągiem może okazać się bardzo trudna i uciążliwa, nie tylko dla niego, ale także pozostałych uczestników wycieczki. Na wyjazdy z dziećmi warto więc wybierać miejsca nie tak odległe, do których będziemy w stanie dotrzeć w najwyżej kilka godzin samochodem lub pociągiem. W przypadku dalszych wypraw zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest podróż samolotem, który w znaczący sposób skraca czas pokonywania dużych dystansów.

Bezpieczny samochód, bezpieczna rodzina

Samochód to zdecydowanie najczęściej wybierany środek transportu zarówno na co dzień, jak i w przypadku wakacyjnych wyjazdów. Jeśli więc planujemy urlop z dziećmi, warto zadbać także o stan auta, tak aby w pełni bezpiecznie mogło dowieźć na miejsce wszystkich uczestników wyprawy. Przed wyruszeniem w trasę warto samodzielnie lub z pomocą specjalisty sprawdzić stan techniczny pojazdu.

Na początek wyprawy wybierzmy odpowiednią porę dnia, najlepiej godziny poranne, aby uniknąć jazdy samochodem w upale, który z pewnością nie sprzyja komfortowi podróżowania. Pamiętajmy także o zachowaniu zdrowego rozsądku przy wietrzeniu i chłodzeniu samochodu przez otwieranie okien lub włączanie klimatyzacji.

Niezależnie od tego, czy nasza podróż trwać będzie godzinę czy kilka godzin, warto pamiętać także o odpowiednim przygotowaniu wnętrza samochodu do podróży. Mowa tu chociażby o zainstalowaniu praktycznych uchwytów i kieszeni, w których umieścić można ulubione zabawki maluchów, wodę i napoje oraz przekąski, a także zawsze przydatne w podróży nawilżane chusteczki. Tak przygotowani możemy już ruszać w wakacyjną trasę!

Bezpieczne wakacje – ochrona przed słońcem

Aby móc w pełni cieszyć się piękną pogodą i słońcem, bez obawy o słoneczne poparzenia czy przegrzanie, warto pamiętać o właściwej ochronie przed intensywnymi promieniami UV. Delikatna skóra dzieci w sposób szczególny narażona jest na poparzenia, nawet po stosunkowo niedługim czasie. Dlatego też tak ważne jest, aby odpowiednio ubierać malucha, a także stosować należytej jakości kremy i preparaty z filtrem. Absolutną podstawą jest tu czapka lub jakiekolwiek inne nakrycie głowy, niepozorne i nierzadko bagatelizowane, może uchronić przed przegrzaniem i udarem słonecznym. Pamiętajmy również o stosowaniu kremów z wysokim filtrem, najlepiej aby były to wodoodporne preparaty z SPF 50+. Takie kremy dobrze radzą sobie z ochroną delikatnej, dziecięcej skóry.

Destynacja przyjazna dzieciom

Jaki jest przepis na bezpieczne wakacje z dziećmi? To przede wszystkim odpowiednie przygotowanie oraz odpowiedzialność i świadomość rodziców. To jednak także właściwie wybrana destynacja podróży, dopasowana do wymagań i oczekiwań najmłodszych uczestników wycieczki. Miejscem, które z powodzeniem spełni wymagania rodziców, ale także odpowiadać będzie potrzebom najmłodszych, jest park rozrywki Rabkoland. To idealne miejsce dla najmłodszych, zarówno kilkulatków, jak i starszaków. Dzieci odwiedzające Rabkoland mają okazję skorzystać z kilkudziesięciu różnych atrakcji, podzielonych na poszczególne segmenty, zróżnicowane tak, aby odpowiadały maluchom w różnym wieku. Miejsce to stworzone zostało z myślą o zabawie, ale także – a może nawet przede wszystkim – bezpieczeństwie dzieci. Park rozrywki posiada bogatą infrastrukturę, zapewniającą pełne bezpieczeństwo i komfort odwiedzin. Jest to między innymi punkt medyczny, punkty gastronomiczne dla całej rodziny oraz bezpieczny i wygodny pokój dla matek z dziećmi. Nad wszystkim stale czuwają wykwalifikowani pracownicy obiektu. Sprawdź mapę parku.

Bezpieczne wakacje – najważniejsze zasady dla malucha

Każdy rodzic podczas wspólnych wakacji może dbać o bezpieczeństwo swojego malucha. Zdarza się jednak, że na wakacyjne wyjazdy dzieci wybierają się bez rodziców, w grupach szkolnych, na obozy i kolonie czy z innymi członkami rodziny. Warto w takich sytuacjach zapoznać malucha z kilkoma podstawowymi, najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa na wakacjach. O czym powinien pamiętać?

  1. Nigdy samodzielnie nie odłączaj się od swojej grupy.
  2. Nie rozmawiaj z obcymi, z osobami, które nie są uczestnikami kolonii, obozu czy wycieczki.
  3. Noś ze sobą numer telefonu do rodziców lub zapamiętaj go; jeśli masz już swój telefon – pilnuj go i pamiętaj o ładowaniu.
  4. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.
  5. W wodzie zachowaj szczególną ostrożność.
  6. Kąp się wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, bezpiecznych i pilnowanych przez ratownika.
  7. Używaj kremu z filtrem i nakrycia głowy.
  8. Nie schodź ze szlaku podczas górskich wycieczek.
  9. Na bieżąco informuj rodziców lub innych opiekunów o jakichkolwiek nieprawidłowościach.

Zapisz się na newsletter

Bądź na bieżąco!

sheep
Owca
Owca
Owca
Owca