Sposoby na upały dla dzieci

Sposoby na upały dla dzieci i dorosłych

clouds
Data dodania:
764
Udostępnij:

Lato to wyjątkowy czas w roku, w którym nie tylko mamy okazję wypocząć wraz z bliskimi, odetchnąć od pracy i szkoły, ale także cieszyć się ciepłem i piękną pogodą. Mając na uwadze bezpieczeństwo oraz zdrowie swoje i najbliższych, należy jednak także podczas wakacyjnego wypoczynku pamiętać o odpowiedniej ochronie przed słońcem i upałami. O jakich sposobach na wysokie temperatury warto wiedzieć?

Odpowiedzialność przede wszystkim

Latem, kiedy słupki rtęci biją rekordy wysokości, a słońce potrafi porządnie przyprażyć, to przede wszystkim na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych. To oni muszą więc w pełni świadomie podjąć decyzję, kiedy temperatura na spacer czy dłuższą wycieczkę jest odpowiednia, a kiedy bezpieczniej będzie zrezygnować z wyjścia czy wyjazdu. Zadaniem rodziców jest także właściwe przygotowanie do wyjścia bądź wakacyjnego wyjazdu zarówno siebie, jak i maluchów; dopasowanie ubioru, destynacji wycieczki, a także czasu jej trwania do temperatury oraz warunków panujących na zewnątrz.

W największe upały warto oczywiście odpuścić sobie długie spacery czy opalanie w pełnym słońcu. Zarówno podczas wakacyjnego wyjazdu, jak i w domu znacznie lepiej i korzystniej dla zdrowia malucha będzie wybrać się na spacer wcześnie rano lub wieczorem, kiedy słońce nie grzeje już tak mocno. Niezależnie jednak od tego, o jakiej porze dnia zaplanujemy wyjście, pamiętajmy także o odpowiednim stroju i właściwej ochronie przed promieniami UV.

Odpowiedni strój

Wysokie temperatury powinny determinować właściwy strój, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Ubiór powinien odpowiednio chronić przed słońcem, ale także umożliwiać odczuwanie komfortu termicznego lub przynajmniej zbliżyć nas do tego pożądanego efektu. W tej kwestii szczególną ostrożność zachować powinni rodzice niemowląt. Nierzadko bowiem ubierają oni swoje maluchy zbyt ciepło, co więcej, chcąc ochronić je przed nadmiarem słońca, przykrywają cały wózek nieoddychającą, cienką kołderka czy płachtą. W rzeczywistości może dać to efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego, a maluch tylko zaparzy się i przegrzeje w wózku. Niemowlę latem nie potrzebuje żadnego przykrycia, bucików czy skarpet. Należy jednak pamiętać o nakryciu głowy, które wskazane jest także dla starszaków oraz dorosłych. Aby osłonić malucha przed słońcem, możemy zastosować mocowaną do wózka parasolkę lub cieniutką gazę.

Preparat z filtrem – must have każdego lata

Delikatna i wrażliwa skóra dzieci oraz niemowląt bezwzględnie potrzebuje dodatkowej ochrony przed słońcem. Odpowiednim rozwiązaniem jest w tym wypadku oczywiście krem lub preparat z filtrem. Maluchy powinniśmy smarować kremami z wysokim filtrem, co najmniej SPF 30 lub 40, a najlepiej 50 i 50+.

Przed wyborem konkretnego produktu należy dobrze sprawdzić jego jakość i skład. Trzeba bowiem unikać preparatów wzbogaconych o syntetyczne substancje zapachowe, sztuczne barwniki i potencjalne alergeny. Dla najmłodszych najlepsze będą bezzapachowe, delikatne lecz skutecznie chroniące kremy przeciwsłoneczne bez parabenów w składzie.

Nawodnienie to podstawa

Standardowa ilość płynów, jakie każdego dnia powinna przyjmować dorosła osoba, to około 1,5 do 2 litrów. W przypadku dzieci zapotrzebowanie to rozbija się na dwie grupy wagowe. Maluchy ważące mniej niż 10 kilogramów powinny wypijać 100 mililitrów na każdy kilogram swojej masy, natomiast te, które przekroczyły ową wagę – 1000 mililitrów + 50 mililitrów na każdy kolejny kilogram masy ciała. Latem temperatury sięgają kilkudziesięciu stopni, a mocne promienie słoneczne i niewielki nawet wysiłek wspólnie przyczyniają się do znacznie większej niż standardowa utraty wody z organizmu, dlatego też powyżej wyliczone zapotrzebowanie należy zwiększyć. Warto pamiętać o tym, aby pić regularnie, nie tylko wtedy, kiedy odczuwamy już silne pragnienie. W ten sposób unikniemy niepożądanego odwodnienia organizmu, które skutkować może znacznym osłabieniem i nieprzyjemnym bólem głowy.

Pamiętajmy, że z dobrodziejstw wody korzystać możemy również w inny sposób. Mowa tu oczywiście o zażywaniu kojących, chłodzących kąpieli, zarówno w morzu czy jeziorze, jak i w przydomowym lub publicznym basenie. Oczywiście należy i w tej kwestii zachować odpowiedzialność oraz zdrowy rozsądek. Maluchy nie powinny mimo wszystko zbyt długo przebywać w kąpieliskach. Zdecydowanie należy unikać też wykonywania niebezpiecznych skoków na głęboką wodę czy wskakiwania do zimnego jeziora czy basenu bez wcześniejszego opłukania się i schłodzenia organizmu.

Wodne atrakcje w Rabkolandzie!

W parku rozrywki Rabkoland znaleźć można co najmniej kilka atrakcji, które stworzone zostały właśnie z myślą o upałach i możliwości schłodzenia się kroplami kojącej wody. Są to zabawy zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych odwiedzających park rozrywki.

Dla najmłodszych maluchów najlepszym wyborem będzie wodna karuzela Chlapu Chlapu, przedstawiająca postaci kolorowych rybek. Maluchy z rodzicami, a także nieco starsi odwiedzający park mogą wybrać wodne pontony – połączenie doskonałej zabawy i wodnego orzeźwienia. Dwuosobowe, elektryczne pontony poruszają się do przodu oraz na boki, a prowadzenie ich odbywa się za pomocą połączonej z wodnymi kółkami kierownicy.

Także i w Dolinie Trzmiela znaleźć można wodną atrakcję Rabkolandu. Jest to płynąca po wodzie kolejka Szuwary Misia Odwagi, idealna na szukających doskonałej zabawy i odrobiny ochłody maluchów! Tym natomiast, którzy wodne orzeźwienie wolą łączyć z humorem i śmiechem, powinien spodobać się oryginalny, nieco nawet ekscentryczny mieszkaniec Rabkolandu, jakim jest plujący Wiking Swen.

Warto pamiętać, że także i rodzice mogą w Rabkolandzie zaznać przyjemnej ochłody – jeśli nie podczas wspólnych zabaw z maluchami, to przy gałce pysznych lodów czy mrożonej kawie, w jednym z punktów gastronomicznych na terenie parku.

Zapisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco!

sheep
Owca
Owca
Owca
Owca