Rabka Zdrój to miejscowość położona w województwie małopolskim, w Kotlinie Rabczańskiej. To założone w XII wieku miasteczko liczy obecnie nieco ponad 12 tysięcy mieszkańców i mogłoby się wydawać urokliwą, lecz zupełnie zwyczajną miejscowością, jakich wiele w naszym kraju. W rzeczywistości Rabka kryje w sobie jednak wiele wyjątkowych historii i ciekawostek, które zdecydowanie wyróżniają tę miejscowość na tle innych.
Rabka Zdrój – początki
Rabka Zdrój, nazywana potocznie Rabką, od lat przyciąga liczne grupy kuracjuszy. Uzdrowiskowa tradycja tego miejsca liczy sobie już co najmniej kilkaset lat. Uzdrowisko to pierwszy raz wspomniane zostało na piśmie w kronikach Jana Długosza, w roku 1254! Długosz powoływał się wówczas na królewski dokument Bolesława Wstydliwego, opisujący tamtejsze solanki, wykorzystywane między innymi w sąsiadującym z nimi klasztorze Cystersów.
Przełomem dla rabczańskich solanek był rok 1858, kiedy to odwiedzili je krakowscy chemik Adolf Aleksandrowicz i lekarz Fryderyk Skobla. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzili, że Rabka to region bogaty w solanki jodowo-bromowe, których siłę uznać można za jedną z największych w Europie.
Dziś Rabka znana jest w kraju i w Europie jako wyjątkowe miasteczko uzdrowiskowe przede wszystkim dla dzieci. Już od kilku lat miejscowość znajduje się na liście dwudziestu najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w województwie małopolskim.
Rabka Zdrój – miasto dla dzieci
Rabka jest miastem mocno związanym z dziećmi. Miejscowość uzdrowiskowa gości u siebie wielu najmłodszych turystów, korzystających tu z nie tylko z jej prozdrowotnych walorów, ale także wielu innych atrakcji. W 1996 roku, na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Rabka otrzymała tytuł Miasta Dzieci Świata, jednocześnie stając się jedynym na świecie miastem z takim odznaczeniem. W rabczańskim lunaparku Rabkoland znajduje się Muzeum Orderu Uśmiechu, nawiązujące zarówno do samego tytułu, jak i jego ustanowienia.
Na tym jednak nie kończy się wyjątkowość Rabki. Jest to również jedyne miasto w Polsce honorujące pomnikiem postać Świętego Mikołaja. Monument ten znajduje się bezpośrednio przed budynkiem zabytkowego dworca kolejowego. Pomnik powstały w 2004 roku z inicjatywy burmistrza przedstawia Świętego Mikołaja w sposób bardzo tradycyjny – jako biskupa z pastorałem. Od 2004 roku rokrocznie 6 grudnia w mieście działa także Centrum Świętego Mikołaja.
Rabka dysponuje bogatym zapleczem, na które składa się zakład przyrodoleczniczy, cztery solanki i cztery szpitale uzdrowiskowe. Trzy z nich przeznaczone są dla dzieci. Pierwszy zakład leczenia dzieci w mieście powstał w zaledwie osiem lat po otwarciu pierwszego ośrodka kąpielowo-leczniczego – w roku 1872.
Także herb miasta wskazuje na jego wyjątkową więź z najmłodszymi. Symbol Rabki to obraz składający się w połowie ze słońca, w połowie z uśmiechniętej twarzy dziecka. Herb zaprojektowany został przez nauczyciela Jerzego Koleckiego w roku 1977.
Rabka Zdrój – nietypowe zawody i imponujące zabytki
Rabka Zdrój to niezwykłe miasto, które łączy w sobie tradycyjne atrakcje i majestatyczne, imponujące zabytki, z bardzo nietypowymi wydarzeniami dla miejscowych i turystów. Znajduje się tu między innymi Muzeum im. Władysława Orkana, zlokalizowane w przepięknym, zabytkowym kościele z pierwszej połowy XVII wieku. Ta niezwykła, modrzewiowa świątynia to nie tylko siedziba muzeum, ale także jeden z najcenniejszych zabytków sakralnej architektury drewnianej, nie tylko Polski, ale i Europy. Na infrastrukturę kościoła składa się również kamienny mur z XVIII wieku, z trzema bramami, należące do Drogi Krzyżowej niewielkie kapliczki, a także pozostałości starego cmentarza.
Jednocześnie w mieście regularnie odbywają się wyjątkowo nietypowe i specyficzne, choć szczególnie dla najmłodszych niemniej interesujące zawody. W Rabce można wziąć udział w mistrzostwach w dmuchaniu balonów z gumy do żucia, wyścigach w zjeździe na muszlach klozetowych oraz zawodach w dojeniu sztucznej krowy.
Rabka Zdrój – park rozrywki Rabkoland
O tym, że Rabka Zdrój to miasto dla dzieci, świadczy także istniejący na jego terenie słynny park rozrywki. Rabkoland to jedna z najpopularniejszych w tym mieście atrakcji dla najmłodszych, a jednocześnie jeden z najstarszych i najbardziej znanych parków rozrywki w Polsce. Powstały w 1988 roku lunapark zajmuje powierzchnię około 2 hektarów i imponuje mnogością oferowanych atrakcji. Znajdują się tu bowiem nie tylko klasyczne karuzele łańcuchowe czy rollercoastery, ale także strefy dla najmłodszych, strefy cyrkowe i teatralne oraz kilka punktów gastronomicznych. W parku działa także wspomniane już Muzeum Orderu Uśmiechu oraz wyjątkowe Muzeum rekordów i Osobliwości. To właśnie na terenie parku rozrywki Rabkoland cyklicznie organizowane są wspomniane wcześniej nietypowe zawody w dmuchaniu balonów z gumy, zjeździe na desce klozetowej oraz dojeniu sztucznej krowy.